MŚ 2023: Polacy zagrają w rundzie głównej mundialu

Napisany przez , 17 stycznia 2023

Gorzki awans do rundy głównej MŚ. Polacy stają przed arcytrudnym zadaniem, którego powodzenie, nie zależy wyłącznie od nich.

Ale od początku…

Przed turniejem z obozu Polaków dochodziły głosy że ćwierćfinał to cel, a co dalej, to marzenia. Dla kibiców reprezentacji, spragnionych sukcesów, komunikaty były jak woda dla ryby, jak tlen dla nurka…

Pierwszy mecz z Francją to naprawdę dobra gra w obronie, w ataku szalał duet Moryto-Sićko (łącznie zdobyli 13 z 24 bramek). Jedyne do czego mogli mieć pretensje biało-czerwoni fani, to słaba postawa Adama Morawskiego w bramce i nieskuteczność Michała Daszka. Widać że temu drugiemu, odjechał reprezentacyjny handball na najwyższym poziomie. Cieszyć mogły za to przebudzenia (w drugiej połowie) Ariela Pietrasika czy świetna kontra zakończona bramką (obrotowego!) Patryka Walczaka.

Koniec końców, Polacy przegrali spotkanie z mistrzami olimpijskimi, lecz zostawili po sobie bardzo dobre wrażenie.

Francja – Polska

26:24 (14:13)

Polska: Adam Morawski, Jakub Skrzyniarz – Michał Daszek, Arkadiusz Moryto 6, Maciej Gębala 3, Tomasz Gębala, Przemysław Krajewski, Michał Olejniczak 2, Szymon Sićko 7, Piotr Jędraszczyk 2, Patryk Walczak 1, Jan Czuwara, Ariel Pietrasik 3, Szymon Działakiewicz, Bartłomiej Bis, Piotr Chrapkowski.

Francja: Vincent Gerard, Charles Bolzinger, Remi Desbonnet – Thibaud Briet 1, Ludovic Fabregas 3, Mathieu Grebille 2, Nikola Karabatic, Romain Lagarde, Yanis Lenne 3, Kentin Mahe 4, Dika Mem 6, Dylan Nahi 2, Nedim Remili 2, Melvyn Richardson, Nicolas Tournat 3, Elohim Prandi.

Druga kolejka, to mecz o wszystko ze Słowenią.

Kibice dopisali. Niestety, nie poszła za tym dobra dyspozycja zawodników. Po katastrofalnym meczu, Polacy ulegli Słowenii, komplikując sobie sytuację w kolejnej fazie turniej. Zwycięstwo, otwierało drogę do ćwierćfinału, niestety, nią podążają już Słoweńcy. W tym meczu nie funkcjonowało nic. Od obrony, przez bramkarzy, po rzuty z drugiej linii, Polacy byli tłem dla dobrze grających podopiecznych Urosa Zormana. Swoją drogą, były zawodnik Industrii Kielce przed meczem wskazał na problem reprezentacji Polski. – Mają problem z grą przy pełnych trybunach – powiedział rodzimym mediom. Miał rację. Jedynym pozytywem była postawa niezawodnego Arkadiusza Moryty (zdobywcy sześciu bramek).

Polska – Słowenia

23:32 (11:17)

Polska: Adam Morawski, Jakub Skrzyniarz – Michał Daszek 2, Arkadiusz Moryto 6, Maciej Gębala 1, Tomasz Gębala 1, Przemysław Krajewski 1, Michał Olejniczak 3, Szymon Sićko 2, Piotr Jędraszczyk, Patryk Walczak 2, Jan Czuwara 1, Ariel Pietrasik 2, Szymon Działakiewicz 2, Bartłomiej Bis, Piotr Chrapkowski.

Słowenia: Joze Baznik, Urban Lesjak – Domen Makuc, Rok Ovnicek 2, Tadej Mazej, Gasper Horvat, Kristjan Horzen, Stefan Zabic, Tilen Kodrin 3, Nejc Cehte, Dean Bombac 2, Aleks Kavcic, Aleks Vlah 6, Domen Novak 1, Borut Mackovsek 2, Jure Dolenec 7, Blaż Janc 5, Blaż Blagotinsek 3.

Nadszedł czas na mecz z Arabią Saudyjską. Miało być gładko, łatwo i przyjemnie… było trudno, mozolnie i nerwowo. Na szczęście zmniejszająca się z każdą minutą przewaga, wystarczyła do odniesienia zwycięstwa. W 47 minucie na tablicy wyników było 22:18, aby cztery minuty później stopnieć do jednego gola przewagi. Końcówka zdecydowała, że to jednak Polacy pojadą do Krakowa, aby rozegrać kolejne spotkania. Cieszy przebudzenie Adama Morawskiego (38% skuteczności obron), martwi słaba postawa Krzysztofa Komarzewskiego (1/3), który pokazał że Mundial to za wysokie progi… może trzeba było wziąć Patryka Mauera?

Polska – Arabia Saudyjska

27:24 (13:12)

Polska: Adam Morawski, Jakub Skrzyniarz – Michał Daszek 1, Arkadiusz Moryto 9, Maciej Gębala 1, Tomasz Gębala 1, Przemysław Krajewski 2, Michał Olejniczak 2, Szymon Sićko 8, Piotr Jędraszczyk 1, Patryk Walczak, Jan Czuwara 1, Ariel Pietrasik, Szymon Działakiewicz, Bartłomiej Bis, Krzysztof Komarzewski 1, Piotr Chrapkowski.

Arabia Saudyjska: Ali Alsaffar, Amro Mohammed – Mohammed Al Abbas 2, Aboullah Alhulaili 1, Abdulrahman Al Muwallad, Ahmad Al Abdulali 3, Abdullah Al Hammad, Mahdi Al Salem 3, Hadi Quraish, Hassan Al Janabi 3, Hassan Al Tarauti 1, Sadiq Al Mohsin 2, Marhoon Al Maa 2, Abdullah Al Abbas 5, Haidar Al Hassan, Yousof Al Taweel, Mojtaba Al-Salem 2.

Co przed nami

Czas na mecze drugiej fazy, czy jak kto woli, rundy głównej MŚ 2023. Czempionat wchodzi w decydującą fazę, z każdej grupy (jest ich 4) awansują po dwa najlepsze zespoły, w nagrodę zmierzą się ze sobą w ćwierćfinale turnieju. Właśnie dotarcie do tej fazy, daje prawo gry w kwalifikacjach olimpijskich. Później zespoły czeka faza play-off.

Jakie są szanse Polaków aby znaleźć się w dalszej fazie turnieju? Niewielkie. Podopieczni Patryka Rombla muszą liczyć na niemały sportowy cud, porażki/remisy faworyzowanych zespołów, sami z resztą muszą wygrać wszystkie pozostałe spotkania. Tak więc prawdziwą odpowiedź możemy poznać już jutro, wtedy to, Polacy zmierzą się z Hiszpanią. Jeśli przegrają, ostatecznie pożegnają się z marzeniami o sukcesie na MŚ. Naszpikowana gwiazdami drużyna „La Furia Rocha” nie będzie odpuszczała, chcąc wywalczyć jak najszybszy awans do 1/4 finału.

W kolejnych dniach, krakowska Tauron Arena będzie miejscem rozegrania spotkań z Czarnogórą oraz Iranem. Pierwsza z drużyn grę opiera na solidnym bramkarzu – Nebojsy Simiciu (35/122 – 29% w trzech rozegranych do tej pory spotkaniach) – oraz rozgrywającym Branko Vujoviciu (z Industrii Kielce). Zespół jak najbardziej w naszym zasięgu, aczkolwiek, z Arabią Saudyjską mieliśmy sobie poradzić bez problemów… Ostatnim rywalem będzie Iran. Drużyna, która awansowała do tej fazy, dzięki pokonaniu reprezentacji Chile (25:24) w pierwszej kolejce zmagań.

22:35 (11:21)

Terminarz i tabela rundy głównej – grupy 1 (grupa Polaków)

35:24 (16:13)

Mecz z podopiecznymi trenera Jesusa Montesa do 39. minuty był wyrównanym pojedynkiem. Jednak po kolei. W pierwszej części gry serca polskich kibiców mogły zadrżeć w okolicach 27-minuty. Wtedy to piłkę, do bramki Polaków skierował Pol Valera Rovira. Wydawało się, że trzybramkowe prowadzenie (nominalnych) gospodarzy może się tylko powiększać, że to moment, „odjazdu” tak dobrze znanego chociażby z meczów Kielc w Superlidze. Tak jednak (na szczęście) się nie stało. Po golach Bartłomieja Bisa, Piotra Jędraszczyka oraz dwóch bramkach Jana Czuwary, Polacy zdołali dogonić wynik na -1. Do przerwy było więc 16:15, dla faworytów z Półwyspu Iberyjskiego. W drugiej połowie niestety podobny „powrót” (na 15 minut przed końcem 21:17 dla rywali) już się nie udał a „biało-czerwoni” ostatecznie przegrali to spotkanie 27:23.

Na pochwałę zasługuje Mateusz Kornecki, który pokazał stabilizację i pomógł zespołowi, grając po raz pierwszy na tym Mundialu (28% skuteczności). Niestety bohaterem meczu został Gonzalo Perez de Vargas, bramkarz Barcelony miał 47% odbitych piłek, co dało jego drużynie bezcenne dwa punkty.

Hiszpania – Polska

27:23 (16:15)

Hiszpania: Gonzalo Perez de Vargas (7/15 – 47%), Rodrigo Corrales Rodal (3/18 – 17%) – Jorge Maqueda, Ignacio Pecina, Angel Fernandez 4, Alex Dujszebajew 4, Ferran Sole 2, Adrian Figueras 4, Imanol Garciandia, Joan Canellas 3, Agustin Casado 1, Gedeon Guardiola 2, Pol Valera 2, Miguel Sanchez, Daniel Dujszebajew 2, Kauldi Odriozola 3.

Polska: Adam Morawski (0/8 – 0%), Mateusz Kornecki (7/25 – 28%) – Michał Daszek, Piotr Jędraszczyk 4, Michał Olejniczak 2, Krzysztof Komarzewski, Patryk Walczak, Bartłomiej Bis 2, Szymon Sićko 7, Ariel Pietrasik, Jan Czuwara 3, Arkadiusz Moryto 5, Przemysław Krajewski, Maciej Gębala, Szymon Działakiewicz, Tomasz Gębala.

20 stycznia (piątek)

2 kolejka

Słowenia – Hiszpania

26:31 (15:15)

Iran – Francja

29:41 (14:18)

Kosmiczny mecz Mateusza Korneckiego, 50% skutecznych obron! Gdyby nie bramkarz Industrii Kielce spotkanie z Czarnogórą zakończyłoby się zupełnie innym wynikiem. Cieszy postawa Krzysztofa Komarzewskiego, który rzucił 4 bramki oraz wybitna gra Piotra Jędraszczyka. Martwi czerwona kartka Arkadiusza Moryty, ale znając charakter skrzydłowego, odpracuje to w najbliższym spotkaniu z Iranem.

Czarnogóra – Polska

20:27 (8:11)

Czarnogóra: Nikola Matović, Nebojsa Simić (15/41 – 37%) – Aleksandar Bakić, Milos Vujović 6, Vuk Lazović 3, Radjica Cepić 4, Miodrag Corsović 2, Branko Vujović 3, Mirko Radović 1, Nebojsa Simić, Vasilje Kaludjerović, Vasko Sevaljević, Bozidar Simić, Marko Lasica, Risto Vujacić 1, Bozo Andjelić.

Polska: Adam Morawski, Mateusz Kornecki 1 (18/36 – 50%) – Michał Daszek 4, Piotr Jędraszczyk 6, Krzysztof Komarzewski 4, Patryk Walczak, Bartłomiej Bis, Szymon Sićko 5, Ariel Pietrasik 4, Jan Czuwara, Maciej Pilitowski, Arkadiusz Moryto 1, Przemysław Krajewski, Maciej Gębala, Szymon Działakiewicz 2, Tomasz Gębala.

22 stycznia (niedziela)

3 kolejka

Czarnogóra – Słowenia 23:31 (8:15)

Mecz zaczął się od wyjścia na szybkie, czterobramkowe prowadzenie, w ciągu 5 pierwszych minut gry. Wraz z upływem czasu Irańczycy dochodzili do głosu, lecz do końca spotkania przewaga nie została zniwelowana. Polacy wygrali spotkanie 26:22, martwić może brak lepszej skuteczności pod bramką Azjatów.

Iran – Polska 22:26 (10:16)

Iran: Mohammad Siavoshishahenayati (13/36 – 36%), Ali Rahimikazerooni (0/1 – 0%) – Yasin KabirianJoo 1, Reza Yadegaridehkordi 2, Seyedmahdi Moosavi, Mohammad Siavoshishahenayati, Saber Heidari 2, Mohammadreza Oraei 6, Mohannadmahdi Behnamina, Mohammadreza Kazemi 2, Vahid Masoudi, Mohammad Kiani 1, Mehrdad Samsami, Afshin Sadeghi 6, Reza Robat, Shahab Sadeghzadeh 2, Ali Kouhzad.

Polska: Adam Morawski (5/11 – 45%), Mateusz Kornecki (5/21 – 24%) – Michał Daszek 2, Piotr Jędraszczyk 3, Krzysztof Komarzewski, Patryk Walczak 1, Szymon Sićko 2, Ariel Pietrasik 6, Jan Czuwara 1, Maciej Pilitowski 3, Arkadiusz Moryto 3, Przemysław Krajewski 3, Maciej Gębala 1, Dawid Dawydzik 1, Tomasz Gębala, Piotr Charpkowski.

Hiszpania – Francja 26:28 (13:13)