Mecz o życie Eriksena

Napisany przez , 14 czerwca 2021

Christian Eriksen w 42 minucie sobotniego meczu Dania – Finlandia padł nieprzytomny na murawę bez kontaktu z rywalem. Mecz został przerwany, a duński pomocnik był reanimowany na płycie boiska przez około 10 minut, po czym został przewieziony do szpitala. Obecnie stan zdrowia piłkarza jest stabilny.

Simon Kjaer – przyjaciel, kapitan, bohater

Obrońca reprezentacji Danii był pierwszą osobą, która podjęła działania mające na celu uratowanie życia Eriksena. Najpierw upewnił się, że leżący kolega nie udławi się własnym językiem, a następnie ułożył go w pozycji bezpiecznej ustalonej. Zrobił to książkowo, jak ratownik na kursie pierwszej pomocy, niestety to nie były ćwiczenia, a walka o ludzkie życie. Gdy lekarze reanimowali Eriksena, kapitan Duńczyków ustawił kolegów w murze, który osłaniał poszkodowanego przed oczami widzów i obiektywami kamer. Prawdziwie bohaterskie zachowanie obrońcy.

Wzorowa postawa, godna naśladowania

Oczywiście na wyróżnienie zasłużyli lekarze. Bez ich szybkiej reakcji nie byłoby szans na przywrócenie do życia pomocnika reprezentacji Danii oraz Interu Mediolan. Kolejną osobą do pochwalenia jest angielski arbiter – Anthony Taylor. Jego opanowanie, szybka reakcja, wezwanie służb medycznych i dalsze rozmowy z zawodnikami obu drużyn zapobiegły eskalacji chaosu na boisku. Budująca również była postawa Kaspera Schmeichela, który pocieszał zrozpaczoną partnerkę Eriksena. W takiej chwili pomocna dłoń jest nieoceniona. Na końcu warto pochwalić całą reprezentację Danii. Ten mur, którym otoczyli walczącego o życie przyjaciela, przeszedł do historii piłki nożnej.

Kwestia dogrania meczu

Pomimo dramatu, który miał miejsce tego dnia UEFA za zgodą obu drużyn zdecydowała się dokończyć to spotkanie tego samego dnia o godzinie 20:30. Wobec tragedii związanej z walką o życie Eriksena, zawodnicy reprezentacji Danii mieli problemy z koncentracją podczas meczu. Na drugą połowę nie był w stanie wyjść Simon Kjaer, a piłkarze znajdujący się na murawie popełniali dużo błędów. W 60 minucie bramkę zdobyli Finowie, a konkretnie Pohjanpalo. Przy tym trafieniu dużo lepiej powinien się zachować Kasper Schmeichel. W 74 minucie przed szansą na wyrównanie stanęli Duńczycy, ale Hojbjerg nie wykorzystał rzutu karnego. Strzał pomocnika, występującego w Tottenhamie Hotspur obronił Lukas Hradecky i wynik 0:1 utrzymał się do końca meczu.

Dania – Finlandia 0:1 (0:0)