Current track

Title

Artist

Background

Ludzkość w 40 milenium ? Kilka słów o Warhammer 40K.

Napisany przez , 5 stycznia 2019

 Rozpoczyna się 40 tysiąclecie. Pod wodzą Imperatora ludziom udaje się zjednoczyć i skolonizować większą część Drogi Mlecznej. Jednak Ludzie to  nie jedyni mieszkańcy galaktyki. Tak rozpoczyna się wstęp do uniwersum Warhammera 40K.

Świat wykreowany przez brytyjską firmę Games Warkshop główni za sprawą gier figurowych jest obecny w popkulturze do dziś i ma się całkiem dobrze. Pomaga mu oddane grono fanów do których również się zaliczam. Prócz klasycznych bitewniaków powstało również wiele gier PC jak choćby świetna seria Dawn of War czy Battelflet Gothik Armada , książki a nawet album muzyczny wydany przez niemiecką wytwórnie Art Of Perception.

            Najbardziej charakterystyczną postacią która stała się bardzo rozpoznawalna jest wizerunek Spece Marins. Są to modyfikowani genetycznie super żołnierze rzucani do walki w najcięższych odcinkach galaktycznego frontu. Najbardziej rozpoznawalny wizerunek tych wojowników to czerwony pancerz spopularyzowany przez gry PC. Podstawą armii imperialnej jest Gwardia Imperialna składająca się ze zwykłych ludzi których głównych atutem jest liczebność. Imperium wysyła do walki miliardy swoich żołnierzy by utrzymać tak rozległe tereny. Co ciekawe technologia jaką wykorzystują ludzie jest raczej starożytna. Gdyż za rozwój technologiczni odpowiadają mechanicy mieszkający na Marsie. Technologię traktują niczym religię przez co nie rozwijają starych konstrukcji.

            Warhammer 40 000 to świat wiecznej i niekończącej się wojny dziejącej się na obrzeżach naszej galaktyki. Do walki przeciwko Imperium Ludzi  staje przede wszystkim Chaos siły z innego wymiaru pragnące jedynie niszczyć i mordować, Tyranidzi rasa żarłocznych robakopodobnych bestii żywiących się materiom biologiczną , Dzicy Orkowi pragnący tylko walczyć , oraz wiele innych raz których historie są bardzo ciekawe. Całość świata jest pozostawiona na krawędzi równowagi przez co każda z walczących stron ma równe szanse na zwycięstwo. Z punktu widzenia fabularnego nie jest to może zbyt dobre rozwiązanie ale jeśli weźmiemy pod uwagę że jest to tylko otoczka do gry figurowej to jest to jak najbardziej usprawiedliwione. Dzięki temu nie ma armii z góry skazanej na porażkę przez co każdy może wybrać coś dla siebie.

            Ludzkość w uniwersum Warhammera pokonała problem związany z długimi podróżami kosmicznymi dzięki odkryciu przejść przez inny wymiar tak zwaną Osnowę. Statek kosmiczny przelatujący przez Osnowę przemieszcza się błyskawicznie między wielkimi odległościami. Podróż tamtędy  jest wyjątkowo niebezpieczna przez mieszkające w tym wymiarze demony i bestie starające się za wszelką cenę wydostać. Imperium jest tworem liczącym wiele układów planetarnych przez co funkcjonowanie takiego tworu jest dość trudne.

            Najciekawszym aspektem Warhammera jest oczywiście modelarstwo. Nim wystawimy swoją armie do boju najpierw należy ją skleić i pomalować. Daje to bardzo dużo radości zwłaszcza dla ludzi lubiących podłubać w modelarstwie. Po pomalowaniu oczywiście można grać i tu też wszystko zależy od podejścia gdyż większość gier opiera się o losowość którą wyraża się kostką. Dla osoby nie zaznajomionej z uniwersum i pozbawionej wyobraźni Warhammer będzie strasznie drogą grą planszową od popularnego chińczyka różniącą się tylko ładnymi figurkami. Cała zabawa zaczyna się jednak gdy ktoś znajdzie czas i pozna uniwersum i zmierzy się na stole z innym graczem. Sprawi to że przy Warhamerze można się świetnie bawić. A jeśli ktoś się wciągnie to nie ma już odwrotu. Sam byłem sceptyczny do tego świata i gry, głównie przez cenę która nie jest niska. Nie mniej gdy spróbowałem na jednym konwencie to już nie mogłem przestać i obecnie dysponuję dość pokaźnym zbiorem figurek.

Świat ten z szkicu fabularnego przeznaczonego do gry rozrósł się przez lata do pełnoprawnego uniwersum i warto się z nim zapoznać. 

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.