Current track

Title

Artist

Background

Literackie laboratorium – zapowiedź cyklu

Napisany przez , 8 marca 2019

Niewiele jest tak oczywistych i wyrazistych przykładów skondensowanej oraz utrwalonej ludzkiej mądrości, jak książki. Choć dokonano licznych podziałów dzieł literackich, obmyślono wiele kryteriów kwalifikacji i przeprowadzono niezliczone dyskusje na temat gatunków i ich relacji, książki cały czas pozostają tym samym. Nadal stanowią czyste, pierwotne źródło mądrości, emocji i refleksji nad światem oraz samym sobą.

Czytanie dla każdego znaczy coś innego – dla jednych będzie przeżyciem przygody, dla innych okazją do nauki, a jeszcze inni powiedzą, że książki czytają dla pogłębienia poczucia sensu egzystencji. Jeszcze większa rozbieżność jest napotykana w temacie “Jaki książki czytać”? Tutaj naprawdę brakuje rzetelnych i dobrze skomponowanych kryteriów, które umożliwiłyby dobór książki do indywidualnych potrzeb. W cyklu “Literackie laboratorium” pragnę poddać analizie dzieła, które miałem przyjemność przeczytać w swoim niezbyt długim życiu. Nie jest to nawet ułamek procenta tego, z czym chciałbym, albo powinienem się zapoznać, jednakże nawet pojedyncza książka stanowi już szeroki temat do rozważań i powód do dumy dla tego, kto zna jej treść.

Albowiem jakkolwiek patetycznie to zabrzmi, literatura jest wspaniała. Kto czyta, zyskuje perspektywę, wiedzę i przeżycia nieporównywalne z niczym innym. Książki przetrwały pojawienie się nowych mediów właśnie dlatego, że same w sobie są wyjątkowe. Moim zdaniem nie znikną z naszych żywotów nigdy.

To by było na tyle, jeśli chodzi o wstęp. Zapraszam do przeczytania recenzji, które zaczną pojawiać się już niebawem na stronie Radia Fraszka.

Niechaj księgi was prowadzą,

Wasz, Maciej


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.