Current track

Title

Artist

Background

Lektura na odprężenie, gdy dopadnie przeziębienie – recenzja książki “Miłość samuraja” autorstwa Wacława Sieroszewskiego

Napisany przez , 11 marca 2022

Zdradliwa zimowo-wiosenna pogoda sprzyja przeziębieniom, a te z kolei sprzyjają czytaniu książek, bo leżąc w łóżku mamy ochotę czas nieco sobie umilić. W tym roku czas przeziębienia umiliła mi lektura wspominanego już kiedyś przeze mnie Wacława Sieroszewskiego „Miłość samuraja”. To romans oparty na japońskiej legendzie z XVIII w., czyli czasów rycerstwa w tym kraju.

Jest to historia ronina, czyli wyklętego, skazanego na tułaczkę samuraja oraz porwanej przez zbójców córki kupca. Ich burzliwe dzieje przedstawione są bardzo dramatycznie przez co książka wzrusza i trzyma w napięciu. Dodatkowym atutem jest ciekawa stylizacja języka oraz barwne opisy miejsc i sytuacji. Lektura przenosi nas do 18-wiecznej Japonii, a opisany w niej samurajski honor, szacunek i zasady bardzo dobrze obrazują zwyczaje panujące w tym kraju w tamtych czasach. Książkę czyta się szybko i zdecydowanie może odprężyć czytelnika. Mnie osobiście rozczarowało zakończenie, ale zdradzać nic nie mam zamiaru. Może będziecie mieć inne zdanie na temat tej książki czy samego zakończenia.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.