Current track

Title

Artist

Background

Łączenie historii z nowoczesnością – koreańskie teledyski

Napisany przez , 22 sierpnia 2022

Zagłębiając się w muzykę Korei Południowej można na pewno stwierdzić, że kwestie muzyki, teledysków i choreografii mają we krwi. Moim zdaniem najciekawszym przejawiającym się motywem w ich wideoklipach jest umieszczenie elementów starożytnej kultury koreańskiej.

Od ponad dwóch lat Interesuję się Koreą Południową. W KPOP najbardziej podoba mi się łączenie tradycji z nowoczesnością. Uwielbiam oglądać teledyski, gdzie można dostrzec tradycyjny strój koreański hanbok (한복) przerobiony tak, aby zgrywał się z teraźniejszymi trendami lub historyczne instrumenty, jak i po prostu samo nawiązanie do najpopularniejszej epoki w historii Korei – Joseon (조선). W tym artykule przybliżę nieco ich strukturę ukazaną w południowokoreańskich teledyskach.

1. BLACKPINK – Pink Venom

Piosenka oraz teledysk wyszły na światło dzienne całkiem niedawno, bo 19 sierpnia. W niecałe dwa dni piosenka pobiła mnóstwo rekordów. Co do samego teledysku przez pierwsze sekundy możemy dostrzec tajemniczy instrument z dość ciekawym brzmieniem, na którym gra jedna z wokalistek – Jisoo. Jest to tradycyjny koreański instrument Geomungo (거문고), który opisywany jest jako cytra szarpana z mostkami i progami. Instrument został wykonany w miejscu Goguryeo w V wieku. Gra na tym instrumencie jest specyficzna i wymaga dużego zaangażowania, grając na nim należy usiąść na podłodze, umieścić go odpowiednio względem ciała a następnie sięgnąć po bambusowy kij zwany suldae (술대), który jest trzymany między palcem wskazującym i środkowym prawej ręki, gdy lewa ręka naciska na struny. Sam dźwięk jest specyficzny lecz moim zdaniem wpasowuje się w te lepsze brzmienia. Jest wiele melodii, które można na nim zagrać. Podziwiam artystkę z BLACKPINK za zaangażowanie i nauczenie grania na tym niezwykłym instrumencie.

2. BLACKPINK – How you like that

Od premiery piosenki minęły dwa lata, mimo to wciąż jest bardzo popularna. Utwór jest niczego sobie i ma dobre brzmienie. Moją uwagę przykuła nowoczesna wersja hanboka (한복), w której dziewczyny wykonały taniec pod koniec teledysku. Sam strój według niektórych nie przypominał niczym oryginału, lecz moim zdaniem było sporo nawiązań. Najbardziej podobnym strojem okazał się ten wokalistki Jisoo – gwiazda wyglądała w nim niesamowicie, a ubiór w mojej opinii był dobrze zrobiony. Szerokie rękawy, wstawki z koreańskimi elementami, które były delikatne oraz ręcznie dziergane. Nawet tradycyjne wzory były umieszczone na jej górnej części przez co sam strój oddawał charakterystykę tradycyjnego łącząc ze sobą elementy nowoczesności.

3. A.C.E – Goblin (Favorite Boys)

Jest to pięcioosobowa grupa, która nie dostawała dużo uwagi w Korei do czasu sesji do ich teledysku. Drugiego września 2020 roku ukazała się ich piosenka pt. Goblin (Favorite Boys), gdzie w teledysku można zobaczyć sporo nawiązań do koreańskiej kultury. Zacznijmy od sesji, która ukazała powrót grupy z nową piosenką. Chłopcy przenieśli tradycję do współczesności – ich stroje podczas nawiązywały do męskich hanboków, zdjęcia były robione pod wodą przez co płynność materiałów i ich lekkość robiły niesamowite wrażenie. Uważam, że chłopcy mieli jedną z najbardziej ikonicznych sesji. W teledysku możemy również dostrzec hanbok połączony z czapką z daszkiem, połączenie takich elementów może wydawać się dziwne i niepasujące do siebie, ale stylista chłopaków zadbał o każdy szczegół przez co łączy się to naprawdę dobrze. Jest również nawiązanie do tradycyjnych koreańskich posiadłości – Hanok (한옥). Grupie przez cały teledysk towarzyszą wszelkiego rodzaju elementy koreańskiej kultury takie jak np. tradycyjny koreański miecz, czy dłuższe włosy, które ze względu na szacunek wobec rodziców we erze Joseon (조선) były zakazywane ścinania. Myślę, że można uznać ten teledysk i sesję za jedną z najlepszych z wymienionych w tym artykule.

4. 3YE – Queen

Szukając informacji do tego artykułu nie spodziewałam się znaleźć tyle piosenek, sesji lub teledysków z nawiązaniem do tradycji koreańskiej. Przy tym trzyosobowym girlsbandzie nie spodziewałam się tak świetnego połączenia współczesności z tradycją. W tym teledysku możemy ujrzeć jedną z członkiń wcieloną w księżniczkę, która siedzi przy tradycyjnym koreańskim stoliku Hanjeongsik ( 한정식) w tradycyjnym stroju. Współczesny taniec przy pałacu Gyeongbokgung (경복궁),czyli rezydencji królewskiej, która często jest ukazana w koreańskich dramach.

K-pop może być w czołówce współczesnej kultury, ale zawsze fajnie jest przywrócić go do korzeni. Tradycyjna koreańska moda, oddająca hołd minionym dniom, dodaje element klasycznego piękna, które natychmiast uwydatnia każdy wygląd.
Dajcie znać w komentarzu czy zaciekawił was temat koreańskich teledysków i czy chcielibyście trochę więcej się o nich dowiedzieć!


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


%d bloggers like this: