Kto będzie panował na Starym Kontynencie?

Napisany przez , 9 lipca 2021

Za nami półfinałowe mecze Mistrzostw Europy. W starciu finałowym Anglicy zagrają z Włochami na Wembley. Spotkanie odbędzie się 11 lipca o godzinie 21:00.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Włosi pewnie wygrali grupę A, w której byli Szwajcarzy, Turkowie i Walijczycy. W trzech meczach grupowych zdobyli komplet punktów, strzelili 7 bramek, nie tracąc przy tym ani jednej. Drużyna prowadzona przez Roberto Manciniego grała wręcz koncertowo i miażdżyła swoich rywali. W 1/8 Italia trafiła jednak na Austrię, która postawiła na tyle twarde warunki, że do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. W niej lepsi okazali się zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego, wygrywając 2:1. W ćwierćfinale na Allianz Arenie Włochy pokonały Belgię 2:1 po zaciekłym meczu i świetnym widowisku piłkarskim. W półfinale Włosi zrewanżowali się Hiszpanom za przegrany 0:4 finał Euro 2012. Po 90 minutach na tablicy widniał wynik 1:1, a dogrywka również nie przyniosła rozstrzygnięcia i doszło do serii rzutów karnych. W decydującym momencie zawiódł Hiszpanów Alvaro Morata, którego słaby strzał sparował Donnaruma. Swoją jedenastkę pewnie wykorzystał Jorginho i wiadome było, że Włochy zagrają w finale na Wembley.

It’s coming home

Anglia zmagała się z Chorwacją, Czechami i Szkocją w grupie D, z której wyszli z pierwszego miejsca z 7 punktami na koncie. Styl jednak pozostawiał wiele do życzenia, a szczególnie to było widać w zremisowanym bezbramkowo meczu ze Szkotami. W 1/8 finału Anglia wyszła na mecz z Niemcami ustawiona bardzo defensywnie. Pragmatyczny styl jednak pozwolił pokonać Die Mannschaft 2:0. W ćwierćfinale rozgromili Ukrainę 4:0. Ten mecz był od pierwszej minuty rozgrywany pod dyktando Synów Albionu. W półfinale po kontrowersyjnej decyzji sędziego o przyznaniu rzutu karnego, Anglia pokonała 2:1 rewelację turnieju- Danię. W 30 minucie piękną bramkę z rzutu wolnego zdobył Damsgaard, co rozgniewało Anglików, którzy rzucili się na rywali i 10 minut później wyrównali. Do końca meczu utrzymał się wynik 1:1 i potrzebne było dodatkowe 30 minut dogrywki. W 104 minucie Raheem Sterling przy minimalnym kontakcie z przeciwnikiem wywrócił się w polu karnym, a sędzia główny podyktował rzut karny dla Anglii. Do jedenastki podszedł Harry Kane, jego strzał obronił Kasper Schmeichel, jednak piłka powróciła pod nogi napastnika Tottenhamu, który ustalił wynik meczu. Do końca meczu Anglicy utrzymywali się przy piłce, rozgrywając piłkę z wykorzystaniem defensorów i wygrali 2:1.

Dobrzy i źli

Ze względu na kontrowersyjne okoliczności w jakich Anglicy wygrali swój półfinał i na fatalną organizację turnieju przez UEFA, Wyspiarze spotykają się z ogromnym hejtem w mediach społecznościowych. Większość dotychczas obojętnych fanów futbolu zaczyna kibicować Włochom. Mecz odbędzie się jednak na Wembley, gdzie publiczność będzie po stronie drużyny prowadzonej przez Garetha Soutgate’a. Jedno jest pewne, czekają nas wielkie piłkarskie (i oby tylko piłkarskie) emocje. Wszystko rozstrzygnie się w niedzielę o godzinie 21.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.