Current track

Title

Artist

Background

K+M+B

Napisany przez , 6 stycznia 2020

Dziś obchodzone jest święto Trzech Króli. Kacper, Melchior i Baltazar. Zatem kim byli Trzej Królowie ? Niektórzy mówią, że byli to mężczyźni bardzo bogaci, którzy przybyli do Betlejem, aby oddać pokłony Jezusowi z trzech różnych zakątków świata. Jednakże ustalone jest, że są to mędrcy, którzy przybyli z darami ze wschodu.

Święto Trzech Króli jest jednym z niewielu świąt ,, nakazanych” które są obchodzone w dzień powszedni. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy tak jak w niedzielę, a ci, którzy tego nie uczynią, popełniają grzech. Święto jest również dniem wolnym od pracy w, między innymi, trzech landach niemieckich Bawarii i Saksonii-Anhalt , Austrii, na Cyprze, w Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Wenezueli i Włoszech.

Ewangelia wg Świętego Mateusza głosi: ,,Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.” Trzech Króli to najstarsze święto, które obchodzone jest w kościele już od IV wieku po narodzeniu Jezusa. Poprawna nazwa to Święto Objawienia Pańskiego.

Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia przez księdza na mszy świętej kredy ,kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Litery te, interpretuje się jako inicjały Trzech Króli. Kadzidłem kadzi się dom, aby strzegł od niebezpieczeństw.

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie