Current track

Title

Artist

Background

Kilka dobrych rad dla arachnofoba. Jak odwieść pająki od wchodzenia do domu?

Napisany przez , 11 kwietnia 2021

Arachnofobie! Zbliża się kolejny etap w okresie rozrodczym pająków. Oznacza to, że możesz doświadczyć nieco więcej strachu niż dotychczas. Te ośmionożne istoty coraz chętniej będą szukały schronienia w Twoim domu. Jak zniechęcić je do wizyt i odzyskać spokój ducha?

Wiosna to czas, w którym wykluwają się pająki spłodzone podczas jesiennej aktywności rozrodczej. Ponadto, mniej więcej w tym samym czasie rozpoczyna się rozród niektórych gatunków, takich jak sidlisz piwniczy czy kwietnik. Na domiar tego, zimujące dotychczas pająki zaczynają opuszczać swoje miejsce ukrycia. Co oznacza to dla osób dotkniętych arachnofobią? Strach, strach i jeszcze raz strach.

pajakDopiero co urodzone pająki mogą być bardziej dostrzegalne. Jest ich naprawdę wiele i jak każde z pajęczaków bardzo lubią wilgoć, której jest w mieszkaniach dużo, szczególnie w łazienkach. Podczas gdy jedne będą nieproszone wchodzić do domów, inne będą z nich uciekać na zewnątrz, do ciepła i rozkwitających roślin. Podczas tych migracji wysoce prawdopodobne jest, iż akurat się z nimi miniesz. Zdecydowanie najgorszym dla arachnofoba jest jednak okres rozrodczy niektórych gatunków. Pająki będą poszukiwały swoich partnerów w naszych domach. Będą pojawiały się dosłownie parami, przede wszystkim w nocy, gdy jest ciemno i najczęściej w łazienkach. To combo, którego każdy człowiek cierpiący na arachnofobię boi się najbardziej.

Na wygonienie pająków czy też skuteczne odstraszenie ich od pojawienia się w domu – całe szczęście – jest wiele sposobów. Można wykorzystać je wszystkie na raz, co na pewno zwiększy szanse na uniknięcie styczności z nimi lub dopracować do perfekcji jedną z opcji.

Zdecydowanie najlepszym pomysłem na rozwiązanie problemu pająków w domu jest zaczęcie od poznania ich słabości. Na szczęście, mają ich całkiem sporo:
– z czystością mają się na bakier
– nie cierpią, gdy niszczysz ich wytwory, a więc pajęczyny
– nie tolerują zapachów niektórych roślin
– nie przepadają za kotami
– nie lubią, gdy nie masz kartonów

Bazując na tej wiedzy, zacznij walkę z pająkami od systematycznego i częstego sprzątania. Tam gdzie czystość, tam brak pożywienia dla ośmionożnych istot. Pająki żywią się małymi owadami, takimi jak chociażby muszki owocówki, a te z kolei lgną do psujących się owoców czy okruszków ze słodkich drożdżówek. Co więcej, pająki uwielbiają nieposkładane ubrania, gdyż zwinięte w przysłowiową kulkę, zaczynają cechować się wielością tuneli, które dla pająków są gratką. I najważniejsze – gdy pojawi się pajęczyna, od razu ją zmieć. Można to zrobić za pomocą końcówki odkurzacza lub zwykłej zmiotki. Utrzymanie porządku załatwi więc za jednym zamachem dwa uciążliwe problemy – drobnych owadów i pajęczaków.

Przy okazji tematu czystości, warto jest wspomnieć także o organizacji. Każdy z nas ma w domu bibeloty, które trzeba gdzieś umieścić. Zazwyczaj stawiamy na pudła, które dobrze służą przechowywaniu wszystkiego i niczego. Jeśli są one kartonowe – wyrzuć je od razu! Pająki uwielbiają kartony, które dodatkowo najczęściej leżą w ciemnych szafach. W miejsce kartonów zakup plastikowe pojemniki. Wyrzucaj też od razu wszelkie kartony po paczkach wysyłkowych, które dostarczył do Ciebie kurier. I nigdy więcej nie myśl o zakupie pudełka kartonowego służącego do przechowywania.

Powyższa metoda wymaga jednak czasu i dużego zaangażowania. Jeśli chcesz zobaczyć efekty od razu, pomyśl o zasadzeniu lub kupieniu roślin doniczkowych, którymi pająki gardzą. A nie mogą znieść przede wszystkim zapachu lawendy i mięty. Można je zasadzić wokół domu, ze szczególnym uwzględnieniem okien i drzwi. Jeśli mieszkasz w bloku, postaw doniczkowe odmiany lawendy i mięty na parapetach i balkonie oraz prewencyjnie także w łazience (pająki mogą dostawać się przez wywietrzniki). Jeśli nie jesteś biegły w uprawie roślin, nawet tych podstawowych, warto zakupić olejki eteryczne o tych zapachach i spryskać nimi powyżej wymienione miejsca. Lawenda i mięta przepięknie pachną, a do tego mają właściwości kojące dla człowieka – upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Alternatywą dla lawendy i mięty są: ocet, cytryna, kasztany i żołędzie. Dwa pierwsze dostaniesz od ręki w sklepie, zaś jesienią czeka cię spacer po dary natury.

Koty to naturalni wrogowie pająków. Uwielbiają polować i bawić się swoją zdobyczą, a szybkie i niewielkich rozmiarów pajęczaki stanowią dla nich nie lada atrakcję. Gdy już znudzą się pająkiem, po prostu go… skonsumują. Rada? Miej kota! Lub nie wyganiaj przyjaznych, wędrownych kotów sąsiadów.

Słabości zostały omówione. Czy coś jeszcze może pomóc? Owszem. Możesz pomyśleć o założeniu moskitiery na okna, która zatrzyma te stwory przed wejściem do mieszkania oraz o drobnej kratce na wentylatory. Istnieją także przeróżne środki pajęczakobójcze, z tymi natomiast należy bardzo uważać, ponieważ mogą po pierwsze zawierać składniki, które będą drażniące lub nawet niebezpieczne dla człowieka, a po drugie mogą nie dać oczekiwanych, długotrwałych efektów.

Powodzenia w walce z pająkami!

Weronika Sałek

Fot. Pixabay.com


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.