Jaki wpływ ma wychowywanie się z dala od domu? – recenzja książki „Tajemnica Abigel”

Napisany przez , 7 grudnia 2020

Wielu młodym ludziom przychodzi wychowywać się z dala od domu, bo np. wybierają szkołę z internatem a następnie studia w odległym od miejsca ich zamieszkania mieście. To wszystko sprawia, że młody człowiek, czasem może trochę zbyt wcześnie, wchodzi w nowe środowisko i uczy się wielu rzeczy od napotkanych ludzi i o tym między innymi będzie właśnie książka, którą tym razem Wam przedstawię. Napisała ją Magda Szabó. Książka nosi tytuł „Tajemnica Abigel” i została wydana przez wydawnictwo Bona. Książka przyniosła autorce międzynarodową sławę, doczekała się także serialowej adaptacji, popularnej również wśród polskiego grona odbiorców. Jej akcja toczy się przed oraz w trakcie II wojny światowej na Węgrzech.

Bohaterką jest nastoletnia Gina, która mimo trudnych czasów wojennych prowadzi szczęśliwe życie wśród przyjaciół ucząc się, bawiąc, flirtując. Taki stan rzeczy trwa aż do czasu kiedy jej ojciec – wysoko postawiony wojskowy wysyła ją na odciętą od świata kalwińską pensję o surowych rygorach wychowawczych, nie wyjaśniając jej uprzednio dlaczego to robi. Dziewczyna nie może pogodzić się z nową, trudną dla niej rzeczywistością, więc budzi się w niej bunt nastolatki. Gina ma żal do ojca, że podjął wobec niej taką decyzję, nie może się też dogadać z nowymi koleżankami co potęguje jej frustrację. Wojna sprawia, że Gina traci bezpowrotnie beztroskie dzieciństwo i musi w bardzo szybkim czasie dorosnąć. Mimo tak beznadziejnej sytuacji w jakiej dziewczyna się znajduje pojawia się dla niej światełko we mgle a jest nią tajemniczy przyjaciółka podpisująca się imieniem Abigel, którego sekret poznacie po przeczytaniu całej lektury.

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Po pierwsze z powodów osobistych bowiem sama spędziłam dzieciństwo i młodość z dala od domu. Po drugie podobała mi się przemiana jaka zaszła w dziewczynie i wreszcie sam styl pisania autorki i budowanie fabuły sprawił, że świetnie się tę książkę czytało. Szczerze polecam lekturę nawet tym, którzy nie zakosztowali życia w internacie czy w akademiku, niesie ona bowiem wiele życiowych mądrości i zostawia w sercu ciepły ślad.

Życzę miłej lektury! 🙂