Current track

Title

Artist

Background

Historia kobiety o silnej osobowości – recenzja książki „Królowa południa

Napisany przez , 9 listopada 2020

Dziś przedstawię kolejną lekturę zgodną z moimi zainteresowaniami, czyli Hiszpanią i krajami Ameryki południowej. Akcja książki toczy się w Meksyku – w stanie Sinaloa oraz w Hiszpanii. Książka nosi tytuł „Królowa południa” a napisał ją Arturo Perez-Reverte.

To historia Meksykanki – Teresy Mendozy, której partner był przemytnikiem narkotyków. Z początku jej życie układało się dobrze aż do czasu, kiedy jej ukochany został zamordowany i kobieta musiała uciekać, by jej również nie spotkał podobny los, bowiem w świecie narkobiznesu obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa! Jeśli zasługujesz na śmierć , to również zasługuje na nią cała twoja rodzina. Teresa Mendoza dobrze o tym wiedziała, więc porzuciła wszystko co miała i dzięki pomocy znajomego Teresy i jej partnera, dziewczyna uciekła do Hiszpanii. Tam pracowała jako kelnerka w jednym z barów a jej życie wiało nudą, lecz było względnie bezpieczne aż do czasu kiedy bohaterka poznała przystojnego Marokańczyka – Santiago Fisterę i zakochała się w nim bez pamięci. Mężczyzna również był przemytnikiem narkotyków tak jak jej były partner i Teresa Mendoza dobrze wiedziała, co się z tym wiąże. Kiedy Teresa była ze swym poprzednim mężczyzną nie wtrącała się w jego sprawy zawodowe, ale będąc w związku z Marokańczykiem sama zaczęła angażować się w przemyt. Nie skończyło się to dobrze, bo kobieta trafiła do więzienia a Santiago zginął podczas ucieczki.

Teresa żyła w ciągłym strachu. Jedna jej część pragnęła miłości, spokoju i stabilizacji, ale druga pchała ją do wykonywania nielegalnego zawodu przemytnika, do ciągłego wspinania się po szczeblach kariery. Teresa była niezwykle silna, ale jednocześnie pusta w środku, bo wspinając się na wyżyny narkobiznesu próbowała zatrzeć wrażenia z przeszłości, których nigdy nie udało jej się wymazać. Pisarzowi tej książki udało się wiarygodnie przedstawić psychikę kobiety. To jej historia, decyzje, uczucia, stanowią serce całej narracji tej książki. Osobowość Teresy jest tak przemyślana, że trudno w niej dostrzec fikcję czy fałsz.

Osobiście książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Podziwiałam Teresę, która mimo ciągłego strachu próbowała normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem. Polubiłam introwertycznego Santiago Fisterę z jego opanowaniem w trudnych, zagrażających życiu sytuacjach. Przepadałam również za rosyjskim przemytnikiem, z którym współpracowała Teresa i z którym bohaterka się zaprzyjaźniła. Książkę polecam osobom lubiącym się pobać, nie mającym nic przeciwko częstym rozlewom krwi w akcji a także interesującym się ciemnymi stronami Ameryki Południowej. Warto sięgnąć po „Królową południa”, bo trzyma w napięciu i pokazuje siłę i odwagę kobiety.

Jeszcze raz gorąco polecam 🙂 i życzę miłej lektury!


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.