Current track

Title

Artist

Background

FINANSE W NBA

Napisany przez , 17 lipca 2019

Finanse w NBA to ciężki orzech do zgryzienia. Zrozumienie wszystkich zasad czy wyjątków trochę zajmie, dlatego warto obserwować rynek wolnych agentów, aby szybciej przyswoić wiedzę. Uprzedzam – od nazewnictwa i mnogości opcji podpisania nowych kontraktów może boleć głowa.

Zacznę od początku – Salary Cap. SC jest maksymalną kwotą, jaką zespół może przeznaczyć na wynagrodzenie dla zawodników. W NBA mamy doczynienia z tzw. miękkim progiem, tj. możliwość przekroczenia limitu wydatków na wynagrodzenia, co jednak wiąże się z ogromnymi stratami – przede wszystkim pieniężnymi. Sumę Salary Cap określa CBA, umowa pomiędzy NBPA a NBA. Do 30 czerwca organizacje mają czas, aby określić kwotę Salary Cap. Ustalając kwotę Salary Cap organizacje biorą pod uwagę ogrom czynników – m.in. zyski związane z prawami autorskimi, wpływy od sponsorów czy dochody z praw do transmisji. W obecnym sezonie Salary Cap wyniesie $109.140.000.
Wzór ogólny do wyliczenia Salary Cap wygląda następująco:
44,7%BRI – (Projected Benefits+Welfare Benefits)/30

Jak już wcześniej wspomniałem, Salary Cap można przekroczyć dzięki wyjątkom.
Bird Exceptions/Full Bird – pozwala przekroczyć Salary Cap, jeśli zawodnik gra w danym zespole 3 lub więcej sezonów. Prawa Birda, bo tak są nazywane w Polsce, przechodzą do kolejnego zespołu w przypadku wymiany. Nie obowiązują zaś przy zwolnieniu gracza, bądź wyboru ścieżki FA. Kontrakt w tym przypadku może obowiązywać na 5 lat. Nazwa pochodzi od Larrego Birda, byłego gracza Boston Celtics – liga pozwoliła na wyjątek, przy okazji tworząc regułę, która ma na celu nagrodzenie gracza, tj. bonus lojalnościowy.
Early Bird Exceptions – zasada, którą stosuje się w przypadku zawodników, którzy rozegrali 2 sezony w danym zespole. Pozwala na podpisanie kontraktu na minimalnie 2, a maksymalnie 4 lata i pensji opiewającej na 175% poprzedniego wynagrodzenia lub wartości o 4,5% większej od średniego wynagrodzenia w lidze. Wczesne prawa Birda nie są transferowane, dlatego gracz zagrożony wymianą i co za tym idzie – utratą ew. wyższego wynagrodzenia, może wymianę zablokować.
Mid-Level Exceptions/MLE – każdy zespół może zaproponować zawodnikowi kontrakt na poziomie średniego ligowego wynagrodzenia, jeśli dana drużyna przekroczyła już Salary Cap. MLE różni się dla zespołów, które przekroczyły Apron(o tym niżej) i dla drużyn, które są poniżej tego wyjątku.
Room-Exceptions – wyjątek dla drużyn, które nie skorzystały jeszcze z MLE i BAE, a są poniżej Salary Cap.
Bi-Annual Exceptions/BAE – wyjątek możliwy do użycia tylko wtedy, gdy drużyna nie skorzystała jeszcze z Room-Exceptions i MLE powyżej Apron. Można z niego skorzystać raz na dwa lata. Kontrakt zaproponowany zawodnikowi przy BAE to maksymalnie 2 lata, a jego wartość może wzrosnąć o nie więcej niż 5% w porównaniu do roku poprzedniego.

Wyjątki, o których wspomniałem wyżej niosą za sobą ograniczenia i straty finansowe.
Luxury Tax – podatek od luksusu, tj. kwota ponad Salary Cap. W przypadku przekroczenia SC zespół płaci dodatkowo. W obecnym sezonie Luxury Tax Floor wyniesie $132.627.000. Przekroczenie progu generuje dodatkowe koszta, które przedstawia tabela poniżej:

Oznacza to, że drużyna, która przekroczyła próg o $11.000.000 w obecnym sezonie, a w poprzednim znajdowała się pod kreską taxu, zapłaci $5.000.000*1,5 + $5.000.000*1,75 + $1.000.000*2,5 = $18,750.000 więcej. Ta sama drużyna która rok wcześniej również przekroczyła próg, zapłaci $5.000.000*2,5 + $5.000.000*2,75 + $1.000.000*3,5 = $29.750.000 więcej. Pieniądze z podatku przeznaczane są w 50% równo dla zespołów, które go nie płacą i w 50% liga dysponuje nimi wg. widzimisię. Oprócz samej kwoty do zapłaty, zespół w wymianie po przekroczeniu Luxury Tax nie może przyjąć wyższego kontraktu niż ten, który oddaje.

Apron – próg ustawiony na $6.000.000 powyżej Luxury Cap, czyli w obecnym sezonie wyniesie $138.627.000. Apron uwzględnia się w trakcie sezonu po dokonaniu jakiejś wymiany. Znaczy to, że drużyna, która go przekroczyła musi liczyć się z ograniczeniami nałożonymi na pozostałe zespoły jeszcze przed startem sezonu, tj. brak możliwości pozyskania gracza przez Sign-n-trade, skorzystania z Bi-Annual Exception czy niższy poziom MLE. Dodatkowo, jeżeli drużyna podchodząca pod Apron skorzystała już wcześniej z SnT nie może już tego progu przekroczyć.

Salary Floor – było o finansach w przypadku przekroczenia Salary Cap, to teraz przypadek odwrotny – minimalna płaca. Wynosi 90% SC, co w tym sezonie da kwotę na poziomie $98.226.000. Jeżeli drużyna będzie poniżej tej kwoty w Total Salary Cap, tj. kwota łączna, to różnicę musi zapłacić zawodnikom w drużynie. Gracz, który w danym sezonie był z zespołem przez 42 lub więcej meczów dostanie większe udziały niż ten, który był z drużyną przez 20 do 41 meczów.

To wszystko jest tylko ogółem ogółu, jednak wystarczy do zrozumienia jak działają płace w NBA. Wszystkich wyjątków czy reguł jest tyle, że przeciętnemu umysłowi jest to pojąć trudno. Więcej wyjątków czy proces wyliczania wynagrodzenia przedstawię w drugiej części finansów w NBA.

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie