Current track

Title

Artist

Background

Fantastyka, kryminał, czy może jedno i drugie? – recenzja książki „Kot” autorstwa Rafaela Abalosa

Napisany przez , 17 lutego 2020

Dawno już nie opisywałam kryminałów, a więc czas najwyższy, by to zmienić. Książka, którą wybrałam tym razem nosi tytuł „Kot” i jest autorstwa hiszpańskiego pisarza Rafaela Abalosa.

Książka składa się z trzech wątków, które splatają się ze sobą. Pierwszy jest mistyczny, tajemniczy, dotyczy średniowiecznych zagadek. Drugi to historia zakochanych w sobie nastolatków – Nicolasa i Bett, mieszkających w nowym Jorku, biorących udział w projekcie wirtualnej eksperymentalnej szkoły młodych astronautów. Pewnego dnia na swych skrzynkach mailowych odnajdują wiadomość zawierającą tajemniczy wzór. Natomiast trzeci, ostatni wątek (kryminalny) dotyczy młodego inspektora policji z nowego Jorku – Aldusa Fowlera, który prowadzi śledztwo w sprawie śmierci znanej neurolog – doktor Hart, która zajmowała się badaniem pamięci. Na jej dłoni znaleziono wypalony ogniem tajemniczy wyraz Kot. Przeplatanie się tych wątków sprawia, że książka bardzo trzyma w napięciu, bo w najmniej oczekiwanym momencie autor przenosi nas z jednego wątku do drugiego. Główni bohaterowie przypadli mi do gustu, choć niektóre dialogi, zwłaszcza te prowadzone przez nastolatków, wydają mi się nieco infantylne. Mimo że bardzo szybko dowiadujemy się kto jest mordercą, książka do samego końca zaskakuje nas coraz to nowymi szczegółami, a zakończenie… No cóż, nie takiego się spodziewałam i nie do końca mi się spodobało, ale żeby je ocenić, najlepiej po prostu przeczytać całą książkę.

Lekturę polecam osobom lubiącym fantastykę, ale miłośnik klasycznego kryminału raczej się nią nie zachwyci. Książkę polecam też raczej młodszemu czytelnikowi. Uważam, że warto ją przeczytać głównie ze względu na napięcie jakie towarzyszy Nam podczas czytania tej historii. Ja osobiście uwielbiam lektury z wartką akcją, od których nie można się oderwać, więc połknęłam ją w kilka dni.

Szczerze polecam!


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.