Dzień dziecka w różnych krajach świata

Napisany przez , 28 maja 2022

Coraz większymi krokami zbliża się Dzień Dziecka, w Polsce to święto przypada na 1 czerwca, czyli najbliższą środę. Tradycyjnie rodzice składają swoim dzieciom życzenia oraz wręczają im prezenty lub organizują różne niespodzianki. Jednak nie w każdym kraju ten dzień wygląda tak jak u nas, tradycje diametralnie potrafią się różnić, tak samo jak data obchodzenia tego święta.

Dzień Dziecka w Niemczech

U naszych sąsiadów zaskakująco dzień dziecka obchodzony jest nie jeden, a dwa razy w roku. Spowodowane jest to tłem historycznym, kiedy to Niemcy były podzielone na wschodnie i zachodnie i obie części obchodziły ten dzień w innym czasie. Później nie ustalono jednej daty więc obie daty są przyjęte (1 czerwca i 20 września). Dostawanie podwójnych prezentów z tej okazji musi być prawdziwym szczęściem.

Dzień Dziecka we Francji

Trójkolorowi obchodzą ten dzień 6 stycznia. Nie odnosi się on jednak jedynie do dzieci, a do całej rodziny – nazwany jest Dniem Rodziny. W tym kraju naprawdę można się w tym dniu poczuć jak prawdziwi królowie. Po uroczystej kolacji, dzieci otrzymują prezenty, a następnie mają założone na głowy papierowe korony i są traktowane jak prawdziwi członkowie rodziny królewskiej.

Dzień Dziecka w Japonii

W kraju kwitnącej wiśni Dzień Dziecka, podobnie jak w Niemczech jest obchodzony dwa razy w roku. Różnicą jest to, że jest on podzielony na święto dziewczynek (3 marca) i święto chłopców (5 maja).

Dziewczynki w swój dzień spędzają czas na festiwalu lalek, ponieważ w ten sam dzień jest również Święto Lalek. Wykonują własne lalki z różnych materiałów i ubierają je w ludowe stroje japońskie.

Święto chłopców to dzień niezwykle uroczysty, najpopularniejszym zwyczajem jest wywieszanie chorągwi w kształcie karpia przed domami świętujących chłopców. Ma to przynieść szczęście, aby syn rósł silny i zdrowy.

Dzień Dziecka we Włoszech

Dzień Dziecka w Turcji

W Turcji Dzień Dziecka obchodzi się w tym samym dniu co Dzień Niepodległości – 23 czerwca. Dzieci ubierają się w tradycyjne stroje i świętują na ulicach tańcząc i śpiewając. Popularnym zwyczajem jest również dekorowanie klas oraz puszczanie przepięknych latawców.

Dzień Dziecka w Paragwaju

Paragwajczycy świętują ten dzień (16 sierpień) w bardzo szczególny sposób, oprócz świętowania największym znaczeniem w tym dniu jest upamiętnienie dzieci, które poległy walcząc w obronie swojego państwa.

Dzień Dziecka w Chinach

Chiny świętują w tym samym dniu co Polska – 1 czerwca. Dzieci mają wolne od szkoły, mają zapewnione wiele atrakcji i pokazów, tańczą oraz śpiewają. Dzieci do 14 roku życia dostają upominki od władz.

Dzień Dziecka w Indiach

W Indiach Dzień Dziecka jest oznaką pewnej swobody, a mianowicie, tego dnia dzieci nie muszą zakładać mundurków do szkoły. W zamian tego ubierają kolorowe stroje oraz przypinają do ubrań róże i wymieniają się nimi między sobą. Jest to spowodowane tym, że ówcześnie to święto nazywane było w Indiach dniem róży.

Dzień Dziecka w Szwecji

Szwedzi nie dostają prezentów w tym dniu, brzmi to smutno. Jednakże w tę szczególną dla nich datę świętowanie odbywa się w inny sposób, a w zasadzie nie jest to świętowanie. Prowadzone są w zamian spotkania i dyskusje o prawach dziecka. Odbywa się to w pierwszy poniedziałek października.

Dzień Dziecka w Hondurasie

W Hondurasie święto przypada na 10 września i jest celebrowane w bardzo ciekawy sposób. Piniaty i ciasta – to właśnie główne atrakcje w tym dniu, zdecydowanie brzmi to jak marzenie każdego dziecka.

Dzień Dziecka w Tajlandii

Tajlandczycy celebrują 14 stycznia. Dzieci są zabierane w wiele ciekawych miejsc np. do zoo, do muzeum, do baz wojskowych. Rząd w tym dniu organizuje imprezy okolicznościowe i wpuszcza ich do budynku parlamentu. Co roku premier wymyśla inny motyw przewodni oraz motto dla tego szczególnego dnia.

Dzień Dziecka w Nowej Zelandii

Obchodzony zawsze pierwszej niedzieli marca, ten dzień skupia się na pokoju i miłości rodzinnej i pokazaniu jak bardzo ważne są dzieci w społeczeństwie. Promowanych jest pięć ważnych celów: dawanie czasu, pochwała i zachęta, słuchanie i mówienie, miłość i uczucie oraz nowe doświadczenia.

Dzień Dziecka w Norwegii

W Norwegii 17 maj jest tą specjalną datą. Dzieci chodzą na parady, organizowane są orkiestry marszowe, popularne są tradycyjne kostiumy i lody! Właśnie tak, lody są zjadane w ten dzień w ogromnych ilościach. Co jest powodem tak ogromnego celebrowania tego dnia? Ta data przypada również na Norweski Dzień Konstytucji, co dodatkowo potęguje istotę tego dnia.

Myślę, że każda z tych tradycji oraz sposobów świętowania Dnia Dziecka jest na swój sposób bardzo interesująca i ciekawa. Może dzięki temu ktoś rozpocznie, któryś z tych zwyczajów i w swojej rodzinie. Która z tych tradycji spodobała ci się najbardziej?