Current track

Title

Artist

Background

Dwie ojczyzny młodej dziewczyny – czyli Hiszpańska Romanca Haliny Popławskiej

Napisany przez , 4 stycznia 2019

Dziś pragnę się z Wami podzielić kolejną powieścią dotyczącą Hiszpanii. Napisała ją Halina Popławska a jej tytuł to  „Hiszpańska Romanca”.

Akcja powieści toczy się w XIX w., w czasach napoleońskich. Jej pierwsza część zatytułowana „Pod świetlistym niebem Hiszpanii, przybliża nam główną bohaterkę Trynidad Aguado – córkę pięknej Mercedes i polskiego oficera, który zawędrował w Pireneje wraz z armią Napoleona. Dziewczyna nie ma łatwego dzieciństwa, ponieważ zmaga się z losem nieślubnego dziecka, śmiercią ukochanej matki oraz pogardą i upokorzeniem ze strony krewnych, którzy ją utrzymywali. Smutna i samotna Trynidad poznaje zakonnika Hieronima i zaprzyjaźnia się z nim. Jest on jedyną osobą, która traktuje dziewczynę życzliwie i przybliża jej historię kraju w którym żyją. Znajomość ta nie trwa jednak długo, ponieważ bohaterka wkrótce dowiaduje się, że zakonnik jest Polakiem. Jej ojciec też był Polakiem, dlatego Trynidad ma uraz do tego kraju. Kolejnym wątkiem powieści jest romans z Ramonem – bogatym młodzieńcem, który również szybko się kończy, pozostawiając w sercu dziewczyny jeszcze jedną zadrę.

Druga część powieści, zatytułowana „Pod chmurnym niebem Rzeczpospolitej” opowiada o losach bohaterki w Polsce. Dziewczyna przenosi się do kraju swojego ojca, ponieważ w testamencie zmarłego oficera jest napisane, że jego córka ma być pod opieką polskiej rodziny. Młoda Hiszpanka z wielką obawą opuszcza swój ukochany kraj, ale żyje w przekonaniu, że w Polsce czeka ją lepsze życie. Jej nadzieje nie okazały się płonne. Trynidad jest bardzo dobrze przyjęta przez Polaków. Poznaje ich trudne losy, sama dużo opowiada o swoim kraju i chociaż tęskni za Hiszpanią, może się wreszcie poczuć jak u siebie w domu, jak w rodzinie. Uwieńczeniem jej szczęścia jest miłość do Szczęsnego Wintofta, który na wojnie stracił jedno oko. Dziewczyna po tylu przeciwnościach i niepowodzeniach, wreszcie odnajduje swoje miejsce i ukochaną osobę, z którą może spędzić życie.

Książkę uważam za naprawdę interesującą. Trzyma w napięciu, bardzo dobrze oddaje klimat tamtych czasów oraz klimat Hiszpanii. Nadaje się na spokojne zimowe wieczory, ale można się też z niej wiele dowiedzieć – autorka poprzez zakonnika Hieronima przekazuje mnóstwo faktów historycznych dotyczących Hiszpanii i Polski. Powieść jest naprawdę warta przeczytania. Zapraszam do lektury.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie