Current track

Title

Artist

Background

Dwa różne światy, dwie odmienne epoki, czyli książka „Stefania i tamto życie”

Napisany przez , 4 lutego 2019

Dziś chciałabym podzielić się z Wami rozważaniami na temat książki, która jest dla mnie szczególnie ważna. Są dwa główne powody dla których sięgnęłam po tę lekturę : pierwszy, ten co zazwyczaj – książka opowiada o mojemu ulubionemu kraju, czyli Hiszpanii, drugi – nawiązuje do jednej z moich pasji jaką są sny.

Powieść została napisana przez Herberta Rosendorfera i nosi tytuł „Stefania i tamto życie”. Główną bohaterką jest kobieta o  imieniu Stefania, która prowadzi spokojne życie w niepozornej austriackiej miejscowości. Jej losy zmieniają się diametralnie, kiedy dzięki pierścieniowi, który otrzymała od swojego męża Ferdiego przenosi się do osiemnastowiecznej Hiszpanii. Tam wiedzie burzliwe życie, w którym jest miejsce zarówno na miłość jak i zbrodnię.

„Stefania i tamto życie” to książka zawierająca dwie historie, z dwóch różnych światów..

 Pierwszy świat,  to zwyczajne życie w dwudziestowiecznej Austrii, drugi – to osiemnastowieczna Hiszpania   i Stefania jako bogata księżna. Autor skonfrontował ze sobą sposób myślenia i obyczajowość dwóch zupełnie różnych epok i kultur. Pokazuje człowieka pełnego napięcia, który niedługo ma wkroczyć w epokę romantyzmu, po której nastąpi rewolucja i obraz człowieka wypalonego, mającego przed sobą pustkę, odczuwającego grozę po burzliwym okresie minionej epoki.

Książkę tę odebrałam  jako poważną lekturę skłaniającą do refleksji nad sensem życia ludzkiego i przemian jakie w nim zachodzą, ale przede wszystkim jako ciekawą przygodę, która na dodatek została przeżyta        w nietypowy sposób. Stefania – bohaterka książki przenosi się do Hiszpanii za pomocą pierścienia i to               w dodatku w czasie snu, więc z początku może nam się wydawać, że historia osiemnastowiecznej księżnej jest po prostu zwykłym marzeniem sennym. 

Czytałam tę książkę z zapartym tchem. Lubię historie, w których ludzie przenoszą się w czasie. Ta była dla mnie wyjątkowa, ponieważ „środkiem lokomocji” był sen. Ja od dłuższego czasu zapisuje swoje sny i nie dlatego, aby z nich wróżyć, ale właśnie ze względu na ich ciekawą fabułę. Często ubarwiam je lekko            i powstają z tego małe opowiadania. Czytając tę książkę wyobrażałam sobie co by było, gdyby to mnie przydarzyło się coś takiego jak głównej bohaterce, a jej historia była tym ciekawsza, że miała miejsce                w Hiszpanii i nie była wcale kolorowa (odnalezienie martwego ciała księcia i próba jego ukrycia). Poza tym,  mężczyzna, który próbuje rozwikłać zagadkę związaną z tajemniczymi podróżami kobiety, w bardzo ciekawy sposób opowiada o Hiszpanii i przedstawia wiele ciekawostek dotyczących regionu, do którego przenosiła się Stefania.

Myślę, że po książkę może sięgnąć zarówno żądny przygody czytelnik jak i wytrawny bibliofil szukający czegoś więcej niż trzymającej w napięciu opowieści.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.