Current track

Title

Artist

Background

Druga Edycja Kieleckich Porachunków Boulderowych zapowiedziana

Napisany przez , 17 grudnia 2019

Świętokrzyski Klub Alpinistyczny, Exodus Bilcza i Mobius Studio ponawiają współpracę w zakresie organizacji wielopoziomowych „porachunków”. Rywalizacja będzie się składać z trzech rund, z których pierwsza będzie miała miejsce już 7 stycznia. Choć nie są to zawody w dosłownym tego słowa znaczeniu, będzie miała miejsce klasyfikacja, a koszt wstępu na każdy segment „porachunków” wyniesie 10 zł.

Pierwsze KPB były luźnym spotkaniem kieleckich wspinaczy, umożliwiającym sprawdzenie się na trzech różnych ściankach wspinaczkowych. Na każdej z nich śmiałków oczekiwał inny zestaw baldów, od prostych, po nierzadko bardzo skomplikowane. Rozłożenie ciężaru „porachunków” na trzy lokacje umożliwiło wówczas stworzenie sporej bazy problemów, w której coś dla siebie znaleźli wspinacze siłowi, techniczni, lubujący się w statycznych czy też dynamicznych ruchach. Chociaż KPB nie są zawodami ( nie ma nagród ) to funkcjonują listy startujących, które są uzupełniane punktami, jakie uzyskują wspinacze na poszczególnych ściankach. Brak medali i upominków rzeczowych za osiągnięcia nie odstraszył łojantów w poprzedniej edycji, a w każdej rundzie brało udział sporo uczestników.

Tegoroczne KPB rozpoczną się 7 stycznia ( wtorek ) na ściance Exodus Bilcza na ulicy Marmurowej 62 o godzinie 16:00 i potrwają do 21:00. Następnie uczestnicy będą zmagać się z baldami w Pakerni ŚKA ( na Zbożowej 4 ) 8 lutego ( sobota ) w tych samych godzinach. Ostatni segment „porachunków” będzie miał miejsce w Mobius Studio, ulokowanym na ulicy Czarnowskiej 17 w jeszcze nieokreślonym terminie. Wstęp na każdą ze ścianek to 10 zł.

Gwoli przypomnienia – boulderowe spotkania/zawody są częstym sposobem na utrzymanie zainteresowania lokalnych wspinaczy i pozyskanie nowych. Są prostsze w organizacji niż zawody linowe, a i atmosfera jest w trakcie ich trwania nieco inna. Generalnie schemat opiera się na pokonywaniu kolejnych krótkich dróg wspinaczkowych ( do wysokości ok. 4 m ) w wyznaczonym czasie. Każdy bald rozpoczyna się w ściśle określony sposób ( najczęściej sygnalizowany kolorowymi plakietkami ). Oznaczenie mówi nam, ile kończyn musi znaleźć się na danym chwycie lub stopniu, aby można było uznać start za właściwy. Następnie uczestnik pnie się w górę, do TOP-u – chwytu końcowego, którego przytrzymanie oburącz kończy sukcesem danego balda. Po drodze mija jeszcze BONUS – chwyt, do którego dotarcie pozwala uzyskać 1 punkt ( za TOP punktów 3 ), który nie sumuje się z punktami TOP-u, jeśli zawodnik do niego dotarł. Ta prosta formuła i brak konieczności używania zaawansowanego sprzętu – lin, uprzęży, przyrządów asekuracyjnych, stanowi siłę boulderowych spotkań.

/ Wydarzenie na Facebook’u


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.