08:00 14:00

Upcoming show

Dziennik Studentki

10:00 11:00

Dreszczowiec bez happy endu… pierwszy srebrny medal w historii Łomży Vive Kielce

Napisany przez , 19 czerwca 2022

Łomża Vive Kielce po rzutach karnych (3:5) i dreszczowcu przegrała w Wielkim Finale Ligi Mistrzów. Podopieczni trenera Tałanta Dujszebaeva musieli uznać wyższość Barcelony.

Przed spotkaniem

Łomża Vive Kielce pokonała w półfinale Telekom Veszprem 35:37 (18:16), Barcelona zaś wygrała z THW Kiel 30:34 (18:19). Najskuteczniejszym zawodnikiem kielczan był Arkadiusz Moryto z 8 bramkami, w Barcelonie, Aleix Abello Gomez z 12 golami.

Bilans spotkań Vive z Barceloną

11 spotkań – 3 zwycięstwa Vive – 2 remisy – 6 porażek

Mecz

Dobrze wszedł w mecz Andi Wolff (odbił pierwszy rzut), później gol za gol. Im dalej w mecz, tym lekka przewaga Barcelony (+3) się utrzymywała. Bardzo dobra pierwsza połowa w wykonaniu Niemieckiego bramkarza Vive (33,3% obronionych rzutów) dawała jakiekolwiek nadzieje kieleckim kibicom.

W drugiej połowie, znów gra bramka za bramkę, Kielczanie parokrotnie mieli szansę na odskoczenie rywalom na dwie bramki przewagi. Tak się nie działo, Barcelona w takich sytuacjach szybko rozpoczynała akcje i rzucała bramki. W końcu, kilka akcji z rzędu, w obronie, zawalił Tomasz Gębala, pod koniec dostał dwie minuty kary. Dwie minuty na ostatnie dwie minuty gry. I wtedy zdarzył się sportowy cud, nie wykorzystał okazji Dika Mem, a w ostatnich sekundach podstawowego czasu gry Artsiom Karalek dał Vive dogrywkę!

W dogrywce kielczanie rzucili 4 bramki z czego tylko jedną (!) w pierwszej jej części. Kilka dobrych interwencji Andreasa Wolffa dało “żółto-biało-niebieskim” rzuty karne.

W konkursie “siódemek” lepsza okazała się “Blaugrana” wygrywając 5:3. Decydującym okazał się rzut Alexa Dujshebaev’a, który odbił Gonzalo Perez de Vargas.

Myśleliśmy że historia zatoczy koło i Vive powtórzy swój sukces sprzed 6 lat. Tam też był remis po 60 minutach, również po dogrywce, ale karne… niestety nie okazały się tym razem szczęśliwe dla “żółto-biało-niebieskich”. W 2016 złoto, w 2022 srebro, może za rok szczypiorniści Łomży Vive wezmą rewanż na Barcelonie. A to już w nowym składzie i w nowym roku, na razie było to ostatnie spotkanie sezonu 2021/2022. Mistrzostwo Polski, przegrane finały Pucharu Polski i Ligi Mistrzów, tak prezentuje się bilans sezonu zespołu Tałanta Dujshebaev’a. Miejmy nadzieję że nowy sezon przyniesie jeszcze więcej radości i smaku zwycięskiego szampana.

Finał

Barcelona HB –  Łomża Vive Kielce

28:28                 (14:13)

Dogrywka:  32:32                 (30:29)

Ludovic Fabregas 5:3

Barcelona HB: Dika Mem 5, Youssef Ben Ali , Luka Cindrić , Blaż Janc 1, Arino Bengoechea Aitor 3, Aleix Abello Gomez 9, Haniel Vinicius Inoue Langaro 1, Thiagus Petrus Gonçalves dos Santos 1, Angel Fernandez Perez 3, Domen Makuć 1, Timothey N’guessan 5, Melvyn Richardson 2, Ali Ismail Mohamed Ali Zeinelabedin, Ludovic Fabregas 1

Bramkarze: Gonzalo Perez de Vargas – 12/44 (27,3%), Carlos Leonel Maciel

Łomża Vive Kielce: Branko Vujović 4, Sanchez-Migallon , Michał Olejniczak , Szymon Sićko 3, Alex Dujszebaev 4, Nicolas Tournat 2, Igor Karacić 1, Uladzislau Kulesh 4, Arkadiusz Moryto 4, Dani Dujshebaev 4, Paweł Paczkowski , Tomasz Gębala , Artsiom Karalek 4, Dylan Nahi 2

Bramkarze: Andreas Wolff – 12/43 (28%) Mateusz Kornecki – 0/1 (0%)

Kary: 6 minut – 8 minut

Sędziowie: Matija Gubica, Boris Milosević (CRO)

Delegaci EHF: Dragan Nachevski (MAC), Oyvind Togstad (NOR)

Zwycięzcy EHF Ligi Mistrzów w ostatnich 10 latach:

2011/2012 – THW Kiel (Niemcy)

2012/2013 – HSV Hamburg (Niemcy)

2013/2014 – Flensburg (Niemcy)

2014/2015 – Barcelona HB (Hiszpania)

2015/2016 – Vive Tauron Kielce (Polska)

2016/2017 – Vardar Skopje (Macedonia Północna)

2017/2018 – Montpellier HB (Francja)

2018/2019 – Vardar Skopje (Macedonia Północna)

2019/2020 – THW Kiel (Niemcy)

2020/2021 – Barcelona HB (Hiszpania)

2021/2022 – Barcelona HB (Hiszpania)

Polskie finały:

1978 – Puchar Europy Mistrzów Krajowych – SC Magdeburg – Śląsk Wrocław 28:22

1986 – Puchar Europy Mistrzów Krajowych – Wybrzeże Gdańsk –  Metaloplastica Sabac – dwumecz – 29:24, 23:30 (52:54)

1987 – Puchar Europy Mistrzów Krajowych – SKA Mińsk – Wybrzeże Gdańsk – dwumecz – 32:24, 30:25 (62:49)

2016 – EHF Liga Mistrzów – Vive Tauron Kielce – MVM Veszprem 35:35 – 4:3 w rzutach karnych dla Kielczan

2022 – EHF Liga Mistrzów – Barcelona HB – Łomża Vive Kielce 28:28 – 5:3 w rzutach karnych dla Barcelony

Mecz o 3 miejsce

Telekom Veszprem – THW Kiel                          34:34                     (14:18)

Karne: 1:3

Telekom Veszprem: Blaż Blagotinsek , Borisz Dornyei, Yahia Omar 8, Zoran Ilić 1, Rasmus Lauge Schmidt 2, Mate Lekai 3, Patrik Ligetvari, Peter Lukacs 1, Kentin Mahe 6, Dejan Manaskov, Jorge Maqueda 2, Gasper Marguć 3, Petar Nenadić 1, Andreas Nilsson 7, Andrej Pergel, Adrian Sipos, Manuel Strlek

Bramkarze: Rodrigo Corrales – 13/44 (29,5%), Vladimir Cupara – 0/3 (0%)

THW Kiel: Sven Ehring 5, Domagoj Duvnjak 4, Harald Reinkind 1, Magnus Landin Jacobsen, Bjarte Hakon Myrhol , Steffen Weinhold , Patrick Wiencek 6, Niclas Ekberg 3, Leon Maximilian Ciudad Benitez , Rune Dahmke 2, Miha Zarabec 6, Pavel Horak , Mykola Bilyk 7

Bramkarz: Niklas Landin – 9/40 (22,5%), Dario Quenstedt

Sędziowie: Karim Gasmi, Raouf Gasmi

Delegaci EHF: Peter Olsson (SWE), Marco Trespidi (ITA)

Fot: pixabay

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.