Current track

Title

Artist

Background

Długie lata szczęścia, czy długie lata oczekiwania i smutku? recenzja książki Reynolda Price’a „Długie lata szczęścia”

Napisany przez , 3 lutego 2020

O czym dziś będę pisać? O książce, której tytuł wskazywał na lekturę lekką, łatwą i przyjemną, a okazało się, że jest to książka pełna refleksji i poetyckości. Mowa będzie o powieści „Długie lata szczęścia”, którą napisał Reynold Price.

Akcja książki rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku w Karolinie Północnej. To historia zakochanej dziewczyny – Rosacoke Mustian, która nie jest pewna wzajemności uczuć w związku. Przeżywa więc ona różne stany emocjonalne – najczęściej jest nieszczęśliwa. W ten z pozoru banalny romans wpleciona jest historia rodziny głównej bohaterki, czasy jej dzieciństwa oraz przełomowe, trudne momenty w związku Rosacoke i jej chłopaka. Książka ukazuje realia tamtego miejsca. Akcja toczy się powoli, jest w niej dużo refleksji i przemyśleń, poetyckich opisów przyrody. Dzięki temu szybko wczuwamy się w los głównej bohaterki, przeżywamy jej radości i smutki, cieszymy się pięknem natury.

Książka jest bardzo ciekawa, ale też trudna. Nie od razu przypadła mi ona do gustu, bo wolę lektury z bardziej wartką akcją. Jednak jej niepowtarzalny klimat oraz chęć pozostania na dłużej w życiu głównej bohaterki sprawił, że książkę przeczytałam do końca i nie żałuję tego. Polecam ją osobom lubiącym zagłębiać się w życie społeczności lokalnych, kochającym poezje, oraz cierpliwym czytelnikom, których nie odstraszają długie opisy przyrody. To nie jest zwykły, błachy romans, ale książka psychologiczna, którą czyta się powoli i wtedy dopiero możemy dostrzec jej urok. Uważam, że warto ją przeczytać choćby ze względu na podejście autora do spraw codziennych czy dla chęci poznania życia amerykańskiej społeczności małych miasteczek.

Szczerze polecam!


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.