Dla miłośników ptaków – recenzja książki “Ptasiek” autorstwa Williama Whartona

Napisany przez , 2 kwietnia 2022

Od maleńkości kochałam ptaki i do tej pory je uwielbiam. Kiedy byłam dzieckiem chciałam latać jak one, ale z czasem mi to przeszło. Na szczęście nie wpadłam na żaden głupi pomysł, aby próbować swoich sił w lataniu. Podejrzewam, że wiele osób w dzieciństwie miało ochotę wzbić się w powietrze jak ptak, czy bohater jego ulubionej bajki. Jedną z takich osób był Ptasiek – bohater książki o tym samym tytule napisanej przez Williama Whartona.

Bohater tej historii ma obsesję na punkcie ptaków. NIe tylko opiekuje się nimi, ale chce też wchodzić z ptakami w głębsze relacje i bardzo często uosabia swoich podopiecznych. Książka ma trzy główne wątki. Pierwszy główny – dotyczy właśnie ptaków, drugi dotyczy relacji międzyludzkich, zaś ostatni – ten najbardziej poboczny dotyczy wojska. Trudno mi obiektywnie ocenić tę lekturę, gdyż jak wspomniałam pasjonuję się ptakami, więc mogę słuchać bądź czytać o nich godzinami. Jednak mimo wszystko myślę, że kogoś, kogo ptaki nie interesują, bądź interesują w małym stopniu książka ta może zanudzić. Uważam również, że z kolei ktoś kto lubi ptaki, lecz nie ma wiedzy na ich temat może dzięki tej książce złapać bakcyla do ornitologicznej pasji. Książka niejednokrotnie bawi, ale też wyciska łzy z oczu. Pozostawia również wiele pytań dotyczących normalności. Na koniec warto dodać, iż książka doczekała się ekranizacji, jednak nie mogę się do niej odnieść, gdyż filmu tego jeszcze nie oglądałam.

Szczerze polecam książkę wszystkim miłośnikom ptaków, zarówno tym mnie, jak i bardziej doświadczonym. Dzięki tej lekturze będziecie mogli zatracić się w świecie ptaków, a tym samym odciąć się na chwilę od szarej codzienności. To książka godna polecenia.