Design Thinking w biznesie na UJK

Napisany przez , 16 kwietnia 2019

Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbył się warsztat ,,Design Thinking w biznesie”. Całość organizowana była w ramach piątej edycji Dni Jakości Kształcenia, którego hasłem przewodnim jest: ,,Mobilni, aktywni, kreatywni”.

Spotkanie ze studentami zostało poprowadzone przez Joannę Rudawską, która jest kierowniczką działu projektów rozwojowych w Kieleckim Parku Technologicznym. Już na samym początku każda ze zgromadzonych osób miała za zadanie przy pomocy kartki oraz markera narysować samego siebie oraz odpowiedzieć na kilka pytań aby lepiej się poznać. Trzeba było określić gdzie widzi się swoją zawodową przyszłość, jaką posiadamy supermoc, co robimy podczas wolnego popołudnia, a także z jakim doświadczeniem lub umiejętnością chcielibyśmy wyjść.

Po części wstępnej, zaczęła się praca w grupach. Zostaliśmy poinformowani o firmie, która chciałaby ze swoim energetykiem wejść na szerszy rynek i zastanawia się co sprawia, że osoba widząc taki towar nie pozyskuje go. W związku z tym kolejnym ćwiczeniem było wykreowanie postaci, którą zachęcimy do zakupu wybranego produktu. Musieliśmy zdecydować między innymi o osobowości potencjalnego klienta, podkreśleniu jego celi życiowych, jakim mottem się kieruje oraz które marki najczęściej decyduje się nabyć. Wszystkie te działania zostały określone jako faza empatii.

Pozostała część warsztatów polegała również na mapie empatii, która odpowiadała na pytania co konkretny użytkownik myśli, co słyszy oraz co widzi. Za pomocą metody ,, 5 razy Why” mogliśmy uzyskać informacje dlaczego z naszym produktem dzieje się tak, a nie inaczej. Przy fazie generowania pomysłów musieliśmy z kolei ułożyć pięć strzałek, mimo że do dyspozycji były tylko cztery.

Podsumowując, warsztat ,,Design Thinking”, który miał miejsce 16 kwietnia pokazał w jaki sposób tworzyć unikalne pomysły i przełamywać ograniczające schematy myślowe oraz jak w praktyce wykorzystać narzędzia, o których była mowa na spotkaniu. Z pewnością każdy ze studentów wyszedł z poszerzoną wiedzą na wybrane zagadnienia.

Zdjęcia: Weronika Rybusińska

Zdjęcie tytułowe: Zurb.com