Czym jest kobiecość i dlaczego #girlpower to mit

Napisany przez , 8 marca 2020

Być kobietą, być kobietą… no właśnie, co to tak naprawdę oznacza? Dziś od samego rana w social mediach aż huczy od życzeń, zdjęć kwiatów z hasztagiem girlpower… wszystko to z okazji dnia kobiet. Jeden post na facebooku, który dziś zobaczyłam, a w zasadzie jedno zdanie, skłoniło mnie do przemyśleń, były to życzenia, które brzmiały: „drogie panie, bądźcie kobiece”. No dobra, ale czym w zasadzie dla autora jest ta kobiecość?!

Według ogólnodostępnej definicji kobiecość oznacza  charakterystykę, która obejmuje cechy, wygląd, zainteresowania i zachowania, stereotypowo uważane za bardziej typowe dla kobiet niż mężczyzn… A dla mnie  kobiecość to przede wszystkim bycie sobą i czucie się z tym okej. Niestety coraz ciężej o tę swobodę, bowiem  najgorszym wrogiem kobiety paradoksalnie jest… inna kobieta. Tak, to może brzmieć dość surowo zważywszy na to, że dziś mamy dzień kobiet i dumnie wstawiamy zdjęcia tagując je jako girlpower. Ale proszę, bądźmy ze sobą szczerzy, a raczej szczere. W mediach i na portalach społecznościowych widać czarno na białym, że to właśnie kobieta kobiecie jest największym wilkiem.

Nie rozumiem hejtu, nie rozumiem tych wszystkich kobiet hejtujących inne, że nie są prawdziwymi kobietami bo np.: nie urodziły naturalnie, przez co ich dzieci będą świętować „wydobyciny” zamiast urodzin – poważnie, taki komentarz przeczytałam ostatnio pod postem na instagramie jednej z mam – kobiety są krytykowane, że nie karmią piersią, zamiast tego trują swoje dzieci mlekiem modyfikowanym, albo o zgrozo(!) kiedy któraś kobieta oficjalnie powie, że tak naprawdę nigdy nie chce być matką czy też popiera prawo do aborcji. Kobiety są krytykowane o dosłownie wszystko. Naturalne, nienaturalne, za chude, za grube, za niskie, za wysokie, za długie włosy, za krótkie włosy… Drogie panie, kobiecość to na pewno nie osądzanie innych kobiet. Dajmy sobie trochę luzu i przestańmy się wzajemnie oceniać. Dlaczego jeśli ktoś czuje się ze sobą dobrze to innym to przeszkadza i w ogóle w czym to przeszkadza… Odbieranie prawa innym do bycia pełnowartościowymi z powodu ich życiowych wyborów NIE JEST KOBIECE. Powiedzmy to głośno, złośliwość i zazdrość to bardzo nieatrakcyjne cechy. Dlaczego zamiast ze wsparciem, staniem za sobą murem, komplementami, częściej spotykamy się z hejtem? Gdzie matka natura popełniła błąd dając nam tyle zawiści?

Powszechnie uważa się, że delikatność i bycie miłą jest kobiece. Jednak czy to oznacza, że mamy w ogóle nie mieć własnego zdania i nie reagować na chamstwo? W końcu odpowiadając na to, broniąc się, delikatne i miłe raczej nie będziemy… To oznacza, że automatycznie nie ma w nas za grosz kobiecości? No nie do końca. Kobiece jest dbanie o swoje  samopoczucie – nie pozwalanie sobie wejść na głowę. Szacunek do własnego życia i zdrowia jest. Kochanie siebie i swojego ciała, otaczanie go troską zamiast ciągłego „dokładania sobie” w kwestii nieakceptacji swojego wyglądu. Kobiece jest regularne wykonywanie badań i pielęgnowanie siebie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Realizowanie i mówienie głośno o swoich potrzebach. Kobiece jest stawianie siebie na pierwszym miejscu, nie zawsze trzeba rezygnować z siebie dla innych. Kobiecość dla mnie to samorealizacja, doskonalenie się w różnych dziedzinach, spełnianie swoich marzeń, rozwój osobisty.  Opuszczenie swojej strefy komfortu i poszerzanie swoich horyzontów. Uszczęśliwianie samej siebie, ale też dawanie szczęścia innym. To jest kobiecość. Warto zaznaczyć, że to co kobiece dla mnie, nie musi być kobiece dla innych. I to jest okej. Bądźmy sobą, szanujmy wzajemnie siebie i swoje wybory, a zobaczycie, że w przyszłości to zaprocentuje.

Dlatego wszystkim osobom, które identyfikują się jako kobiety życzę w tym szczególnym dniu żebyście zawsze miały odwagę być sobą, żebyście nigdy nie robiły niczego wbrew sobie, tylko po to, by uzyskać akceptację przez społeczeństwo. Nie słuchajcie beznadziejnych stereotypów. Skupcie się na sobie i swoim szczęściu. Wpuszczajcie do swojego życia osoby tylko tego warte. Szanujcie siebie i swoje uczucia. I najważniejsze! Kochajcie siebie takimi jakie jesteście!