Current track

Title

Artist

Background

Czy żyjemy na początku Cyberpunku ? [FELIETON]

Napisany przez , 28 listopada 2018

Niedawno Chińska telewizja zaprezentowała  wygenerowanego komputerowo prezentera wiadomości , którego bardzo trudno odróżnić od żywego człowieka. To oraz inne wciąż rozwijane technologie sprawiają że wizje futurystycznej przyszłości stają się powoli rzeczywistością. 

            Cyberpunk jest nurtem obecnym w popkulturze. Ukazuje różnorakie wizje przyszłości jakiej może doczekać ludzkość. W dość dużej części dzieł jest to raczej przestroga przed tym jak możemy skończyć jako ludzie.

Niedawno wpadła mi w ręce książka Richarda Morgana „Modyfikowany Węgiel”. Już na samym początku zaznajamiamy się z wizją przyszłości. Świat w którym ponad narodowe korporacje rywalizują o władze i olbrzymie zyski. Cała koncepcja opiera się  o to iż ludzkość dzięki zgrywaniu swojej jaźni do chipów jest wstanie uzyskać względną nieśmiertelność. Po uszkodzeniu ciała taki chip wystarczyło przeszczepić do innego ciała nazywanego tam po prostu „powłokami”.

Jakież było moje zdziwienie kiedy dość przypadkiem wpadłem na artykuły opisujące badania przeszczepieniem świadomości człowieka do komputera. Jak donosi Wirtualna Polska do około 2045 roku naukowcy będą w stanie zasymulować pracę mózgu człowieka. Co prawda jest to bardzo trudne zadanie wręcz ciężkie do wyobrażenia. W 2011 roku naukowcy z Blue Brain Project dokonali symulacji około miliona neuronów co mogło by przypominać mózg pszczoły. Dokonali tego przy pomocy superkomputera.  Pozwoli to na stworzenie kopii człowieka w wirtualnym świecie.  Niestety tylko kopii. Nie jest bowiem powiedziane nigdzie że im się uda przenieść świadomość człowieka. Stworzenie wirtualnej osobowości wyglądającej i zachowującej się jak Ty mimo wszystko nie będzie Tobą prawda ?

Chińska telewizja udowodniła iż technika Fotorealizmu już istnieje. Uzyskano ją dzięki technologii DeepFake. Media całego świata są przerażone tym faktem , gdyż jak można się domyśleć wirtualnym prezenter jest znacznie tańszy niż jego żywy odpowiednik. Taki prezenter mimo wszystko wymaga dużo pracy. Zarówno nad efektami wizualnymi gdyż jest tylko wirtualnym robotem jak i nad merytoryką. Ktoś musi mu dostarczać informacje. Kolejnym krokiem w rozwoju mediów mogło by być logicznie rzecz ujmując stworzenie sztucznej inteligencji dzięki której taki prezenter nie tylko czytał by wiadomości ale i mógł je wyszukiwać w Internecie oraz opracowywać. Już dziś istnieją algorytmy działające w największych korporacjach medialnych służące do analizowania danych spływających z całego świata.

Rok temu miął premierę nowy film w klimatach Cyberpunkowych. Mowa oczywiście o „Blade Runner 2049” . W filmie tym jedną z głównych postaci była wirtualna kobieta o imieniu Joi.  Posiadała pewnego rodzaju świadomość. Nie była to bynajmniej postać pokroju wspomnianego wyżej prowadzącego wiadomości lecz osoba choć nie posiadająca fizycznego ciała.  Jest dość oczywiste że skoro jakaś technologia powstaje to dość szybko będzie się udoskonalać. A od realizacji do komercjonalizacji nie jest zbyt długa droga.

Na pytanie czy żyjemy w przededniu futurystycznej przyszłości takiej jak malują ją futuryści nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Prognozy co do latających samochodów i wszechobecnych wszczepów udoskonalających ciało  w 2020 roku możemy sobie tylko pomarzyć.

Nie mniej ludzkość udowodniła że jest w stanie robić olbrzymie skoki technologiczne w bardzo krótkim czasie. Często na Internecie ukazują się filmiki , że jakaś bajka przepowiedziała konkretne wynalazki. Prawda jest jednak taka że jedne pokolenia snują wizję a pod ich wpływem kolejne chcą te wizje wprowadzać w życie. Ludzkość od oderwania się od ziemi w 1904 roku zdołała dotrzeć na księżyc w nie całe 70 lat od wynalezienia technologii.  Może to pokazywać że świat zmienia się błyskawicznie a czy technologie o jakich rozpisują się wizjonerzy przyszłości staną się rzeczywistością dopiero zobaczymy.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.