Czy marzenia się spełniają? „Drzewo życzeń” autorstwa Sandry Paretti

Napisany przez , 11 lutego 2019

„Drzewo życia” autorstwa Sandry Paretti to książka o której chcę wam dziś opowiedzieć. Jej akcja toczy się w Niemczech, na przełomie XIX i XX w.

Główną bohaterką powieści jest siedemnastoletnia dziewczyna Kamila Hofmann wywodząca się z wyższych sfer. Jej rodzice są w posiadaniu świetnie prosperującej fabryki farmaceutyków, dzięki czemu rodzinie nic nie brakuje. Ojciec dziewczyny buduje piękny dom w pobliżu Berlina, gdzie Kamila spędza swoje dzieciństwo. Jednak jak to w każdej rodzinie bywa, życie nie toczy się gładko.

Rodzice Kamili nie dogadują się ze sobą i każde żyje we własnym świecie. Emmi Hofmann urządza wystawne przyjęcia, Fryc natomiast, przeznacza pieniądze na gry. Rodzina dziewczyny wpada w długi, które wciąż narastają. Wreszcie dochodzi do tego, że ojciec Kamili postanawia wydać ją za mąż, uzyskując w ten sposób trochę pieniędzy. Młodsze siostry dziewczyny już mają swoje rodziny, wyprawiono im huczne wesela. Sytuacja w rodzinie Hofmannów komplikuje się coraz bardziej. Nie dochodzi bowiem do zaręczyn Kamili, które mają pomóc w trudnej sytuacji finansowej. Matka dziewczyny zabiera rodzinną posiadłość a siedemnastoletnia Kamila zostaje z niczym. Na szczęście z pomocą przychodzi jej ulubiona ciotka Lenka i przygarnia ją wraz z ojcem.

Od tej pory dziewczyna mieszka w oddalonej od Berlina nadmorskiej miejscowości Warnemunde, ale nie może się pogodzić z tym, że matka sprzedała ich ukochany dom obcym ludziom tylko po to, by zaspokoić własne potrzeby. Dziewczyna wciąż ma nadzieję, że uda jej się odzyskać posiadłość.

Kamila mimo tylu niepowodzeń ma nadzieję na szczęśliwe życie u boku ukochanego mężczyzny. Z początku o jej rękę stara się aptekarz, który jest już w sile wieku, ale młoda kobieta odrzuca jego propozycję. Na jej drodze wkrótce potem staje Karol Senger, z którym to Kamila postanawia wskrzesić dawną fabrykę ojca. Udaje im się wykorzystać renomę marki Hofmanna i na nowo rozwinąć wcześniej dobrze prosperujący interes. Radość Kamili nie trwa jednak długo, ponieważ wojna, która wybuchła w 1914 roku, zostawia ją samą z wszystkimi sprawami firmy oraz prowadzeniem domu. Jej mąż zostaje wysłany na front…

Nie zdradzę Wam zakończenia tej powieści. Dodam tylko, że Kamila zawsze była wytrwała, uparta w dążeniu do swych celów i wciąż miała nadzieję na lepsze jutro. Jeszcze za czasów dzieciństwa, gdy mieszkała w ukochanym domu w Steglitz, dziewczyna wszystkie marzenia i prośby wyjawiała starej lipie wierząc, że ta kiedyś spełni jej życzenie. I rzeczywiście. Życie Kamili przyniosło jej to, o czym marzyła: dom, rodzinę, pieniądze. Uzyskała to jednak nie dzięki staremu drzewu, ale swojej determinacji, ponieważ Kamila nigdy się nie poddawała i nie przestawała mieć nadziei. Pokazała wszystkim, że małżeństwo nie musi być jedynie transakcją finansową, ale może przynieść ogromną radość z życia.

Książkę polecam osobom lubiącym romanse. Jest to powieść lekka, łatwa i przyjemna. Nie brakuje w niej wzruszających momentów, ale też jest miejsce na refleksje. Dzisiejsze rozważania zakończę dwoma cytatami z opisywanej książki.

„Wszyscy jednak wierzyli w cudowną moc, jaka tkwiła w tym drzewie: kiedy pod tą lipą wypowiedziało się jakieś życzenie, można było być pewnym, że się spełni.”

„(…)Kiedy się jest tak młodym, to łatwo wierzyć, że wszystkie życzenia się spełnią. A później już wiesz, że nic w życiu nie jest pewne. Wiesz, że dziś coś otrzymasz, a jutro znów utracisz. Ale niejedno można zachować. Nie wszystko. Ale miłość należy do tych rzeczy, które zachować można.(…)”