Czy kolor skóry ma znaczenie – recenzja książki “Syn Beliry” autorstwa Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego

Napisany przez , 30 kwietnia 2022

Na ten miły majówkowy czas polecam wam książkę o młodym, ambitnym i niedocenionym chłopcu z Afryki. Lektura nosi tytuł „Syn Beliry” a została napisana przez Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego. Przed wojną książka została wydana pod innym tytułem „Wspomnienia z płonącego samolotu”.

Młody mulat imieniem Enriko Castellar już od maleńkości pragnie pokazać, że jest coś wart, jednak mimo usilnych starań wciąż wołają na niego cętkowany. Do szkoły, do której uczęszcza mulat dołącza córka gubernatora kolonii – Liza Floridablanca. Między Enrikiem a Lizą nawiązuje się piękna przyjaźń, która z czasem przeradza się w miłość. Los jest okrutny dla obojga zakochanych w sobie młodych ludzi. Mulat zostaje wysłany do kolonialnej szkoły w Madrycie, a w tym czasie ojciec Lizy wszelkimi siłami próbuje wywołać w młodziutkiej panience wstręt do Murzynów i mulatów. Gubernatorowi udaje się dopiąć celu i dziewczyna z czasem przestaje darzyć przystojnego mulata uczuciem. Z początku kariera Enrika układa się całkiem pomyślnie. Piszę poczytną książkę oraz zaskarbia sobie przyjaźń pięknej hiszpańskiej śpiewaczki operowej. Jednak głównym jego celem jest zdobycie ręki Lizy Floridablanka. Mulat dla niej jest zdolny ukorzyć się przed ojcem, który niegdyś wygnał go za drzwi i kazał obić do nieprzytomności. Syn Beliry nie ma łatwego życia, ale robi wszystko, aby osiągnąć swój cel niedościgniony. Czy jego upór pozwoli mu spełnić swoje marzenia? Książka wzrusza i skłania do refleksji. Ma też ona zaskakujące zakończenie.

Choć czytałam książkę z ogromną ciekawością, to jednak nie zdołała ona przekonać mnie do głównego bohatera. Zwłaszcza zakończenie pozostawiło we mnie pewien niesmak. Mimo to polecam lekturę, a zwłaszcza czytelnikom interesującym się tematyką segregacji rasowej i uciemiężeniem Murzynów.