Current track

Title

Artist

Background

Czy jest to największa wygrana tegorocznych Oscarów, pomimo braku zwycięstwa w najważniejszej kategorii? Recenzja filmu „Diuna’’

Napisany przez , 2 kwietnia 2022

Tegoroczna ceremonia wręczenia Oscarów zdecydowanie odbiła się szerokim echem. Niestety nie z powodu filmowych produkcji, a z powodu afery związanej z Willem Smithem i Chrisem Rockiem. Jednakże nie można zapominać o tym, na czym ta gala powinna się skupiać, czyli hitach filmowych. Dlatego też dzisiaj skupimy się na jednym z takich hitów.

Pomimo tego, że najważniejsza nagroda, czyli wygrana w kategorii „Najlepszy film’’ przypadła produkcji o tytule „CODA’’, zdecydowanie inna produkcja wyszła przed szeregi innych. Mowa tu oczywiście o „Diunie’’, która szczyci się największą ilością zdobytych Oscarów w tym roku. Film nominowany został aż w dziesięciu kategoriach, a wygrał sześć z nich, co jest ogromnym sukcesem. Oscary przyznane „Diunie’’ to: najlepszy montaż, najlepsze zdjęcia, najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa, najlepsza scenografia, najlepsze efekty specjalne oraz najlepsze udźwiękowienie.

„Diuna’’ to ekranizacja kultowej powieści Franka Herberta z 1965 roku, o tym samym tytule. Nie jest to pierwsza ekranizacja tej powieści science fiction, ale zdecydowanie jest najbardziej popularna i doceniona. Reżyserem, a zarazem scenarzystą i producentem tego hitu jest Denis Villeneuve i trzeba przyznać, że poradził sobie bezbłędnie. Główna rola w produkcji przypadła aktorowi, który jest teraz jedną z najpopularniejszych postaci Hollywood – Timothée Chalametowi. Poza nim nie brakuje też innych topowych aktorów, m.in.: Rebecca Ferguson, Zendaya, Oscar Isaac, czy Jason Momoa.

Czas akcji to daleka przyszłość, a miejscem rozgrywanych wydarzeń jest planeta Arrakis, zwana również Diuną. Na planecie trwa walka o władzę nad nią, rody spierają się i walczą o to by być najpotężniejszym rodem. Jednak najważniejszym powodem, dla którego ta planeta jest tak cenna jest przyprawa zwana melanżem, z której ta planeta słynie. Każdy chce być władcą Arrakis ze względu na działania tej przyprawy, ma ona niezwykłe działanie pobudzające świadomość na wiele sposobów. Jest to najcenniejsza substancja w fikcyjnym wszechświecie.

Obrazy oraz efekty specjalne, które widzimy są tak perfekcyjnie zrobione i dopasowane, że widz oglądając w pełnym skupieniu zupełnie zapomina o tym, że jest to science fiction, wszystko wydaje się być jak najbardziej realne. Całość dopełnia wyśmienita ścieżka dźwiękowa, której autorstwem zajął się Hans Zimmer i nie bez powodu „Diuna’’ zyskała Oscara również w tej kategorii.

Po pełnej analizie można wyjść ze stwierdzeniem iż ta produkcja może nazwać się jednym z największych sukcesów tegorocznego rozdania jednych z najważniejszych nagród sztuki filmowej. Pomijając przyćmienie całego wydarzenia przez aferę oraz przegraną „Diuny’’ w głównej kategorii, wygrana w tak wielu aspektach jest ogromną pochwałą i osiągnięciem, które rzadko się zdarza.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.