Czy dwa różne światy mogą się połączyć? – recenzja książki “Wszystkie kolory nieba” autorstwa Krystyny Mirek

Napisany przez , 21 maja 2022

Czas odpoczynku związanego z juwenaliami trwa, więc oprócz imprezowania możemy również znaleźć czas na lekturę, a jedną z nich może być na przykład książka autorstwa Krystyny Mirek zatytułowana „Wszystkie kolory nieba”. Jest to drugi tom z cyklu „Iga i Wiktor”. Pierwszy nosi tytuł „Większy kawałek nieba”, ale niestety nie miałam go jeszcze okazji przeczytać. Bohaterami książki, jak wskazuje tytuł cyklu są Iga i Wiktor. Dziewczynie nie powodzi się dobrze, zmaga się ona bowiem z problemem alkoholowym u ojca. Trudno jest jej znaleźć jakąkolwiek pracę, a już tym bardziej pracę marzeń. Kiedy poznajemy Igę pracuje ona w restauracji u Wiktora jako kelnerka. Mężczyzna się w niej zakochuje. Nie akceptuje tego jego matka, ale on stara się wszystko jakoś pogodzić, choć wcale nie jest łatwo. Iga też nie ma lekko, bo po pierwsze źle się czuje w towarzystwie rodziny i znajomych swego bogatego narzeczonego, po drugie wciąż martwi się o ojca i o jego rosnące długi.

Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła w książce dwie ważne rzeczy. Pierwszą jest obraz uzależnionej psychicznie od zmagającego się z alkoholem ojca, natomiast druga to związek osób pochodzących z dwóch różnych światów – chłopaka dorastającego w zamożnej, wpływowej rodzinie oraz wspomnianej wyżej dziewczyny dorastającej w rodzinie zmagającej się z problemem alkoholowym, która w oczach społeczeństwa skazana jest przecież na porażkę.

Oprócz Wiktora i Igi dzięki książce poznajemy również: Oliwiera – syna Wiktora z pierwszego małżeństwa (z Łucją), Janka – przyjaciela Wiktora – mężczyznę będącego wolnym ptakiem, nie szukającego trwałego związku, Marysię – byłą gosposie Wiktora, Amelię i jej dzieci (Marysia jest teściową Amelii), Ludwikę – nieznajomą kobietę, która wyratowała Oliwiera z opresji, a także przyjaciółkę Igi. Historie pozostałych bohaterów również odgrywają w książce dużą rolę i splatają się ze sobą. Czy wszystkie kończą się szczęśliwie? Na to pytanie będziecie już musieli odpowiedzieć sobie sami zapoznając się z lekturą.

Książka jest lekkim, przyjemnym romansem na kilka wieczorów. Potrafi zaciekawić, wzruszyć, ale też rozbawić. Moją największą sympatie wzbudziła dzielna i zaradna Amelia, która po stracie ukochanego męża i nieudanym związku z kolejnym mężczyzną nadal potrafi dostrzec w życiu radość i nie poddaje się w dążeniu do swoich celów. W dużej części zawdzięcza to ona własnym dzieciom – Justynce, szczepanowi i Piotrusiowi, dla których kobieta musi być podporą i wsparciem. Polecam książkę w szczególności kobietom – samotnym matkom, ale nie tylko. Warto sięgnąć po tę książkę i przenieść się w różnokolorowy świat Igi, Wiktora oraz ich znajomych.