Current track

Title

Artist

Background

Cud świata prosto z Meksyku

Napisany przez , 27 stycznia 2019

W lipcu 2007 roku Chichen Itza znalazła się na liście siedmiu „nowych” cudów świata. Jej tworzeniem zajęła się szwajcarska firma New Open World Corporation. 

Piramidę, stanowiącą wizytówkę miasta wzniesiono przez Majów pomiędzy IX a XII wiekiem n.e. ku czci boga Kukulkana. Od podstawy do górnej platformy mierzy 24 m. Na podwyższeniu wznosi się 6 metrowa świątynia, co łącznie daje 30 m. Zdecydowanie wyróżnia ją styl architektoniczny oraz wyrysowane symbole astronomiczne.
Podczas równonocy wiosennej i jesiennej, narożnik piramidy rzuca wężowaty cień na północną ścianę budowli. Podczas zachodzenia słońca zmieniający się cień układa się na kształt wijącego węża. Na końcach balustrad umieszczone są rzeźby głów pierzastych węży, co dodatkowo wzmacnia ten wizualny efekt.
Będąć w Chichen Itza warto zobaczyć również El Caracol, czyli słynną wieżę, w której umieszczono spiralną klatkę schodową prowadzącą do górnej komory. Przypuszcza się, że także służyła ona celom astronomicznym.

Niewątpliwie, miasto zasłużenie doczekało się tytułu jednego z cudów świata. Ponadto od 1988r. szczyci się także wpisaniem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.