Current track

Title

Artist

Background

Cierpienie kobiet w Afganistanie – recenzja książki „Samira i Samir”

Napisany przez , 27 maja 2019

Siba Shakib to Irańska pisarka i autorka filmów dokumentalnych. Znana z wydanej w 2001 roku książki „Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze”. Obecnie Shiba pracuje nad sfilmowaniem swojej powieści „Samira i Samir”, którą zamierzam teraz przedstawić. Ta książka jest dedykowana ojcu pisarki, braciom i ich synom, a także innym poległym oraz tym, którzy cierpią.

Akcja powieści toczy się w Afganistanie. To historia kobiety, która musi ukrywać swoją tożsamość.

Komendantowi i jego ukochanej żonie Darii rodzi się pierwsze dziecko. Żeby mogło przetrwać musi być mężczyzną, a ponieważ nim nie jest, jego rodzice ukrywają to przed światem. Mała dziewczynka imieniem Samira wobec ludzi jest Samirem. Ojciec traktuje ją jak chłopca, uczy ją polować, jeździć konno, a także władać bronią i zabijać. Dzieciństwo Samiry kończy się bezpowrotnie, kiedy kobiety zostają bez opieki komendanta i muszą uciekać, ponieważ nie ma ich kto chronić. Na nowym miejscu Samira również jest znana wszystkim jako Samir, chociaż mówią o niej, że ma odwagę mężczyzny i dobroć kobiety. Dziewczyna dorasta w towarzystwie swego przyjaciela Bashira i jego siostry Golsar. Samira chodzi do szkoły, w której zaprzyjaźnia się z nauczycielem. Jest to dla niej bardzo trudny okres, ponieważ dziewczyna nie wie kim chce być w życiu Samirem czy Samirą. Rozbudza miłość swojego przyjaciela Bashira i coraz trudniej jej pogodzić się z podwójną rolą mężczyzny i kobiety.

Ta powieść opowiada o zranionym wojną Afganistanie oraz roli kobiet, jaką odgrywają w tym kraju, o krzywdzie jaka ich spotyka. Nie wyobrażam sobie, że już od wczesnego dzieciństwa, ktoś mógłby zmuszać mnie do bycia mężczyzną, bycia kimś kim nie jestem. A co potem? Kim byłabym w życiu, gdybym już dorosła? Na takie pytania musiała odpowiedzieć Samira. Książka była bardzo interesująca, ale nie należała do lekkich. Szczerze polecam.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.