Cierpienie kobiet w Afganistanie – recenzja książki „Samira i Samir”

Napisany przez , 27 maja 2019

Siba Shakib to Irańska pisarka i autorka filmów dokumentalnych. Znana z wydanej w 2001 roku książki „Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze”. Obecnie Shiba pracuje nad sfilmowaniem swojej powieści „Samira i Samir”, którą zamierzam teraz przedstawić. Ta książka jest dedykowana ojcu pisarki, braciom i ich synom, a także innym poległym oraz tym, którzy cierpią.

Akcja powieści toczy się w Afganistanie. To historia kobiety, która musi ukrywać swoją tożsamość.

Komendantowi i jego ukochanej żonie Darii rodzi się pierwsze dziecko. Żeby mogło przetrwać musi być mężczyzną, a ponieważ nim nie jest, jego rodzice ukrywają to przed światem. Mała dziewczynka imieniem Samira wobec ludzi jest Samirem. Ojciec traktuje ją jak chłopca, uczy ją polować, jeździć konno, a także władać bronią i zabijać. Dzieciństwo Samiry kończy się bezpowrotnie, kiedy kobiety zostają bez opieki komendanta i muszą uciekać, ponieważ nie ma ich kto chronić. Na nowym miejscu Samira również jest znana wszystkim jako Samir, chociaż mówią o niej, że ma odwagę mężczyzny i dobroć kobiety. Dziewczyna dorasta w towarzystwie swego przyjaciela Bashira i jego siostry Golsar. Samira chodzi do szkoły, w której zaprzyjaźnia się z nauczycielem. Jest to dla niej bardzo trudny okres, ponieważ dziewczyna nie wie kim chce być w życiu Samirem czy Samirą. Rozbudza miłość swojego przyjaciela Bashira i coraz trudniej jej pogodzić się z podwójną rolą mężczyzny i kobiety.

Ta powieść opowiada o zranionym wojną Afganistanie oraz roli kobiet, jaką odgrywają w tym kraju, o krzywdzie jaka ich spotyka. Nie wyobrażam sobie, że już od wczesnego dzieciństwa, ktoś mógłby zmuszać mnie do bycia mężczyzną, bycia kimś kim nie jestem. A co potem? Kim byłabym w życiu, gdybym już dorosła? Na takie pytania musiała odpowiedzieć Samira. Książka była bardzo interesująca, ale nie należała do lekkich. Szczerze polecam.