Current track

Title

Artist

Background

Brytyjska rodzina królewska od zaplecza oraz dawka historycznej wiedzy. Recenzja serialu „The Crown’’

Napisany przez , 27 listopada 2021

Serial „The Crown’’ to prawdziwy smaczek dla osób, które interesują się Wielką Brytanią lub po prostu samą rodziną królewską, ale myślę, że zainteresuje również tych, którzy o rodzinie królewskiej nie wiedzą nic, w końcu jest to w pewnym sensie też dawka wiedzy historycznej, która każdemu się przyda.

Twórcą i zarówno scenarzystą serialu jest Peter Morgan – laureat nagrody filmowej Złoty Glob. O jego znakomitości dowodzą również nominacje do tak prestiżowych nagród jak Oscar, czy też nominacja do nagrody BAFTA.

„The Crown’’ doczekało się już czterech sezonów, które odniosły wielki sukces na całym świecie. Każdy z sezonów opowiada o innych latach życia arystokratów, począwszy od wzmianek o najmłodszych latach Królowej Elżbiety II, kolejno przenosimy się do jej lat władzy oraz starości.

Serial nie opowiada wyłącznie o sprawach politycznych, ale skupia też wielką uwagę na rodzinie, przyjaźni i miłości. Możemy poniekąd zobaczyć jak od początku wyglądało życie każdego z członków tej rodziny, ale i również wplątane są wątki innych znanych i cenionych osób, takich jak m.in. były premier Wielkiej Brytanii – Winston Churchill, czy też pierwsza kobieta premier tego kraju – Margaret Thatcher, popularnie zwana „Żelazną Damą’’.

Sezon 1

Sezon pierwszy jest pewnego rodzaju wprowadzeniem do królewskiego świata. Początkowo opowiada o Jerzym VI Windsorze (czyli byłym królu Zjednoczonego Królestwa i ojcem Elżbiety II) oraz początkach jego choroby.  Widzimy również początki miłości Elżbiety z Filipem, ich ślub oraz masę problemów związanych zarówno z ich miłością jak i również ciężką drogę i trudne decyzje związane z objęciem przez nią władzy.

Elżbieta nie była przygotowana na to, że korona pojawi się na jej głowie tak szybko. Spłynęło na nią wiele obowiązków politycznych, jak i również trudne decyzje, które miały wpływ na jej rodzinę. W bardzo szybkim czasie musiała się nauczyć jak być bezstronną i sprawiedliwą władczynią, która nie kieruje się w swoich decyzjach żadnymi uczuciami.

Warto tu zwrócić uwagę na pogarszające się relacje królowej z własną siostrą – Małgorzatą oraz samą postać młodszej siostry, która jest bardzo barwna oraz ciekawa, jej historia jest jednym z wątków tego sezonu, który najbardziej zapadł mi w pamięci.

Opisując ten sezon nie można też zapomnieć o ważnych wydarzeniach historycznych, które zostają ukazane w każdym z sezonów, w tym sezonie zostaje nam przybliżona wielka tragedia, która zdarzyła się w Londynie w 1952 roku i trwała przez 5 dni. Mowa tu o tzw. „Wielkim smogu londyńskim’’, w trakcie, którego zmarło aż 12 tysięcy londyńczyków. Była to ogromna katastrofa środowiskowa, spowodowana nie tylko złą pogodą, ale głównie wyemitowanymi gazami pochodzącymi z kominów, fabryk oraz spalin samochodowych.

Jeśli interesuje nas postać Winstona Churchilla to w tym sezonie można dowiedzieć się bardzo dużo o jego działalności politycznej jak i życiu prywatnym.

Sezon 2

Kolejny sezon zaczyna się od przedstawienia wielu wątków, zostajemy zaznajomieni z trudną sytuacją małżeńską Elżbiety II i Filipa, jak i również przedstawione zostaje kolejne wydarzenie historyczne, czyli „kryzys sueski’’ trwający od 29 października do 7 listopada 1956 roku. Zaczyna się ogromnie trudny okres dla młodej Królowej, musi się ona zmagać z burzliwą polityką, problemami małżeńskimi, ośmieszeniem w mediach oraz kolejnymi kontrowersjami ze strony młodszej siostry. Trudny okres osładza jej pojednanie z bratem swojego zmarłego ojca, czyli Edwardem VIII Windsorem, byłym królem Wielkiej Brytanii, który abdykował na rzecz „zakazanej’’ miłości, jednak to pojednanie nie trwa długo ze względu na równie wielce znaczące dla historii informacje zawarte w „aktach z Marburga’’.

Sezon drugi przepełniony jest obrazami uczącymi o historii, nie tylko Wielkiej Brytanii, ale również wydarzeniami mającymi wpływ na inne kraje, dlatego ten serial jest niezwykle wartościowy nie tylko dla zapoznania się z rodziną królewską, ale też dla zapoznania się z ważną wiedzą o przeszłości.

Końcowe odcinki sezonu to kolejne skandale, jak i zapoznanie się z wizerunkiem Johna F. Kennedy’ego i jego żony Jackie, a także tragedia związana z prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Zostaje również skupiona uwaga na księciu Karolu, najstarszym synu królowej Elżbiety II i księcia Filipa.

Sezon 3

Zostają tu ukazane załamania polityczne Wielkiej Brytanii rozpoczynające się od 1964 roku, plotki o konspiracjach, „afera Profumo’’, a także ogromna tragedia w Alberfan, przez którą wizerunek królowej zostaje podważony.

Duża uwaga znów zostaje skupiona również na księciu Karolu, który jest już dorosłym mężczyzną i rozpoczyna swoje życie polityczne, jak i miłosne.

Jednym z ciekawszych momentów sezonu jest również przybliżenie pierwszego lądowania na Księżycu oraz odwiedziny załogi Apollo 11 w Pałacu Buckingham.

Po raz pierwszy ukazana jest nam postać Camilli Shand, później znanej jako Camilla Parker-Bowls, czyli postaci, której do dzisiaj nie udało się uzyskać szerokiej sympatii u Brytyjczyków.

Sezon 4

Ten sezon był najbardziej wyczekiwany przez widzów. Głównie z powodu pojawienia się w nim postaci Diany Spencer, czyli ulubienicy Brytyjczyków jak i całego świata. Surowo ukazane są jej stosunki z księciem Karolem i możemy zobaczyć jak ciężkie i przepełnione bólem było jej życie w rodzinie królewskiej, która miała być jej spełnieniem marzeń, a nie największym koszmarem.

Pojawia się również postać znana zapewne każdemu, czyli Margaret Thatcher. Możemy zobaczyć jak wielce charyzmatyczną, a zarazem pełną kontrowersji była kobietą oraz politykiem.

W tym sezonie zarówno jak w poprzednich dostajemy dawkę wiedzy historycznej, m.in. Wojna o Falklandy, zaginięcie syna Margaret Thatcher na rajdzie Dakar, włamanie do sypialni królowej w Pałacu Buckingham oraz wiele innych wydarzeń, które miały wpływ na kulturę Wielkiej Brytanii.

Opisanie wszystkich ważnych aspektów, które zostały ukazane w tym serialu byłoby trudne, dlatego polecam każdemu z zapoznaniem się z tą serią. „The Crown’’ spotkało się z wielką popularnością i uznaniem, ale i również krytyką ze strony brytyjskiego rządu oraz osób związanych z rodziną królewską, ponieważ serial nie zawsze pokazuje wyłącznie pozytywne aspekty najważniejszej rodziny Wielkiej Brytanii, ale również potrafi surowo ukazać realia ich życia, które nie stawiają Korony w dobrym świetle.

Poza fabułą warto też docenić całą otoczkę tej produkcji, m.in. to jak znakomicie zostali dobrani aktorzy, charakteryzacje, czy też to jak realistycznie zostały odtworzone miejsca i wydarzenia, które wydarzyły się w prawdziwym życiu.

Premiera piątego sezonu odbędzie się w listopadzie 2022 roku. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej wyczekiwanych sezonów tego serialu.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie