Bartosz Zmarzlik z trzecim tytułem mistrza świata

Napisany przez , 18 września 2022

Bartosz Zmarzlik wygrał sobotnie Grand Prix Szwecji, dzięki czemu już teraz zapewnił sobie trzeci w karierze tytuł indywidualnego mistrza świata. Na podium w tych zawodach znalazł się także inny reprezentant Polski – Maciej Janowski.

Przed turniejem w Szwecji Zmarzlik prowadził w klasyfikacji generalnej z przewagą
20 punktów nad drugim Leonem Madsenem. Aby zapewnić sobie tytuł, Polak musiał jedynie zająć wyższe miejsce niż Duńczyk, co ostatecznie mu się udało. W związku z tym już przed ostatnim turniejem tego sezonu Grand Prix 27-latek może świętować trzecie mistrzostwo świata w karierze. Wcześniej najlepszy był w latach 2019 i 2020. W ubiegłym roku zajął drugą pozycję, przegrywając z Artiomem Łagutą. Oprócz tego wywalczył srebrny medal w 2018 roku i brązowy w 2016.

Faza zasadnicza turnieju w szwedzkiej Malilli od początku układała się po myśli Zmarzlika.
W trzech swoich biegach zajmował pierwsze miejsce, a w dwóch pozostałych był drugi. Równie dobrze radził sobie Maciej Janowski, który do tej pory nie mógł zaliczyć tego sezonu do najlepszych. Tor w Malilli jest jednak bardzo dobrze znany popularnemu Magicowi, ponieważ od 2016 roku występuje w miejscowej Dackarnie. Znajomość tego toru mu się przydała. Fazę zasadniczą zakończył na 3 miejscu, z dorobkiem 11 punktów. Nieco gorzej szło Patrykowi Dudkowi, który mimo to awansował do półfinału. Ta sztuka nie udała się natomiast Pawłowi Przedpełskiemu. Zawodnik Apatora Toruń zdobył ledwie 2 punkty i odpadł z rywalizacji.

Tak więc w półfinałach zobaczyliśmy trzech reprezentantów Polski. Wszyscy znaleźli się
w tym samym biegu, przez co było wiadomo, że w finale na pewno wystąpi chociaż jeden Polak. Przed tym jednak rozegrano pierwszy półfinał. Znajdowali się w nim Martin Vaculik, Leon Madsen, Tai Woffinden oraz Fredrik Lindgren. Ostatecznie awans do finału wywalczyła ostatnia dwójka.

W drugim biegu półfinałowym oprócz Polaków znalazł się także Anglik Robert Lambert. Praktycznie od samego startu prowadził Zmarzlik, który pewnie utrzymał pierwszą pozycję. Nieco większe problemy miał Janowski, jednak po bardzo dobrej akcji na ostatnim okrążeniu wyprzedził Lamberta. Do rywalizacji o awans do finału nie włączył się natomiast Dudek.

W ostatnim biegu zawodów ponownie najlepszy był Bartosz Zmarzlik. Przez moment zagrażał mu Lindgren, jednak nie dał rady wyprzedzić Polaka. Znów problemy miał Janowski, który został lekko na starcie. Mimo tego na dystansie udało mu się wyprzedzić Woffindena i do mety dojechał jako trzeci.

Ostatnia runda Grand Prix odbędzie się 1 października w toruńskiej Motoarenie. Wiadomo już, że pierwsze miejsce zajmie Zmarzlik. Druga pozycja najprawdopodobniej przypadnie Leonowi Madsenowi. Ciekawa walka rozegra się o brązowy medal oraz o utrzymanie w cyklu Grand Prix na następny sezon. To zapewni sobie czołowa szóstka klasyfikacji generalnej.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.