RADIO FRASZKA

Current track

Title

Artist

Background

ACTA 2.0 – co dalej?

Napisany przez , 10 lipca 2018

Parlament Europejski odrzucił kontrowersyjną dyrektywę określaną mianem „ACTA 2.0”. Tylko czy to oznacza, że ten dokument trafił do kosza? Właśnie niekoniecznie!

Przypomnijmy, że dyrektywa w założeniach miała wcielić w życie dwa mocno krytykowane rozwiązania: tzw. „podatek od linków” oraz „cenzurę prewencyjną”. Póki co Parlament Europejski odrzucił ją w obecnym kształcie, jednak prace nad nią będą trwały dalej. Kolejne głosowanie w tej sprawie spodziewane jest we wrześniu 2018 roku.

Tzw. „podatek od linków” miał gwarantować twórcom wynagrodzenie od serwisów, które umieszczają u siebie linki do tekstów opatrzonych krótkim opisem. Europosłowie doszli do wniosku, że oznacza to korzystanie z cudzej własności intelektualnej i wymagać będzie wykupienia licencji od twórców zlinkowanego wpisu. Pojawiła się przy tej okazji niejasność interpretacji, w myśl której, sam link mógłby być objęty prawami autorskimi.

Nie mniej kontrowersyjny okazał się zapis mówiący o konieczności dokładnego sprawdzenia czy treść pozostawiana przez użytkownika serwisu np. komentarz lub hasło w Wikipedii nie narusza praw autorskich. Gdyby ten zapis zaczął obowiązywać, zapewne skutecznie sparaliżowałoby działanie sporej części stron internetowych.

W akcji protestacyjnej przeciwko wprowadzeniu nowych uregulowań prawnych wzięła udział m.in. polska edycja Wikipedii, o czym pisaliśmy kilka dni temu.

Obecnie Wikipedia jest już dostępna dla polskich internautów, którzy po odrzuceniu kontrowersyjnej dyrektywy  mogli przeczytać komunikat:

Drodzy czytelnicy i drogie czytelniczki! Udało się – Parlament Europejski odrzucił rekomendacje Komisji Prawnej. Osiągnęliśmy cel protestu, dlatego społeczność wikipedystów zdecydowała się zakończyć zaciemnienie Wikipedii. Wasza encyklopedia znów może Wam służyć! Dziękujemy Wam za Waszą cierpliwość i wsparcie w tym trudnym czasie. Przepraszamy tych wszystkich, dla których czas bez Wikipedii oznaczał utrudnienie w pracy, rozwoju, nauce. Jesteśmy wdzięczni za Waszą wyrozumiałość i mamy nadzieję, że już nigdy więcej nic nie zagrozi naszej misji udostępniania Wam wiedzy.

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.