Current track

Title

Artist

Background

„A mury runą, runą, runą…”

Napisany przez , 16 listopada 2018

15 listopada w Instytucie Filologii Obcych odbyło się spotkanie otwarte, oparte o blok prezentacji i przedstawień. Dotyczyło ono 29-tej rocznicy obalenia Muru Berlińskiego, a na jego temat wypowiedziała się koordynator wydarzenia – dr Donata Wójcik.

Wielokilometrowej długości mur do 1989 roku oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego, będąc zarazem jednym z najbardziej widocznych symboli nowego, powojennego porządku w Europie. Wielu ludzi zginęło, próbując dostać się z NRD do RFN w poszukiwaniu lepszego życia. Koniecznością było bowiem przedostanie się przez ów dobrze strzeżony system umocnień.  Mur runął pod wpływem masowych demonstracji i żądań obywateli, dotyczących otwarcia granic. Było to wydarzenie dobitnie ukazujące zmiany ustrojowe na Starym Kontynencie.
Doktor Wójcik dodaje również, że wydarzenia tego typu są organizowane regularnie przez IFO i służą promocji języka niemieckiego.

 

Poza wiadomościami czysto historycznymi, spotkanie pozwalało zgłębić wiedzę na temat stylu życia w NRD, motoryzacji czy innych ciekawostek – między innymi opowieści szpiegowskich.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.