Current track

Title

Artist

Background

31 stycznia na przestrzeni wieków

Napisany przez , 31 stycznia 2019

Każdy dzień roku był kiedyś świadkiem istotnych wydarzeń, swoistym widzem na scenie teatru historii naszej cywilizacji. Choć posiadamy całkiem spory zbiór dni-świąt, to nie można zapominać, że tak naprawdę codziennie na świecie działo się coś ważnego, tudzież ciekawego. Zapraszam na krótki przegląd historyczny 31 stycznia.

1543 rok – Na świat przychodzi Tokugawa Ieyasu – pierwszy szogun z dynastii noszącej jego rodową nazwę i człowiek, który zjednoczył ostatecznie Japonię pod swoimi rządami. Barwna i niezwykle ciekawa postać, wokół której narosło wiele legend i kontrowersji.

1945 rok – Przed plutonem egzekucyjnym staje Eddie Slovik – jedyny amerykański żołnierz, rozstrzelany za dezercję od czasów wojny secesyjnej. W krótkim zarysie: Slovik był Amerykaninem polskiego pochodzenia i już od najmłodszych lat miał tendencję do popadania w konflikt z prawem (między innymi przez kradzieże). Kiedy po otrzymaniu karty powołania do wojska i odbyciu szkolenia, dotarł na Stary Kontynent, jego oddział został ostrzelany. Choć wyszedł z tego bez szwanku, Slovik kategorycznie odmówił dalszego udziału w walkach i oświadczył wprost swemu dowódcy, że jeśli zostanie wysłany do boju, od razu ucieknie. Mimo, że oficer oferował mu zapomnienie o całej sytuacji i nawet przeniesienie do innego oddziału, Slovik obstawał przy swoim – żądał przeniesienia na tyły, gdzie nic by mu nie groziło. Wobec odmowy składania zeznań przez Eddiego i jego ciągłych zapowiedzi odnośnie swej dezercji, sąd polowy skazał go na śmierć. Wpływ na to miała wzmagająca się w amerykańskiej armii tendencja do uciekania z pola walki. W obliczu takich okoliczności, nawet wysłany do głównodowodzącego gen. Eisenhowera list z prośbą o łaskę, nie uratował Slovikowi życia.

1971 rok – rozpoczyna się trzecia załogowa misja na Księżyc – Apollo 14. W jej rezultacie Alan Shepard, Edgar Mitchell oraz Stuart Roosa docierają do ziemskiego satelity, a pierwsza dwójka pomyślnie ląduje na jego powierzchni, kontynuując proces badawczy, zainicjowany pierwszym lotem załogowym. ( Ciekawostka dla osób kojarzących serię gier Mass Effect – Alan Shepard był pierwowzorem dla postaci komandora Sheparda:) )

1986 rok – papież Jan Paweł II wizytuje Indie podczas swojej 29. podróży apostolskiej. W czasie swego pobytu w owym kraju, spotkał się z Matką Teresą z Kalkuty, odwiedził liczne miasta: Delhi, Bombaj, czy też Raj. Ojciec Święty wyraził swój podziw dla mieszkańców Indii, albowiem w jego granicach od ponad 2000 lat chrześcijanie żyją w pokoju z wyznawcami innych religii.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie