Current track

Title

Artist

Background

300 kilometrów od koła polarnego

Napisany przez , 30 października 2018

Na Ziemi są miejsca, gdzie zima panuje cały rok… Nieustanne mrozy i stale zasypane ulice śniegiem to cechy charakterystyczne Norylska, miasta w północno- środkowej Rosji. Zimą panuje tu jedynie noc, a temperatura potrafi sięgać -50 stopni.

Mimo ciężkich warunków klimatycznych, Norylsk zamieszkuje około 170 tysięcy ludzi. Na taki stan demograficzny w głównej mierze wpłynęła historia, gdyż większość mieszkańców to byli więźniowie łagrów. Władze uniemożliwiają im wyjazd i utrudniają kontakt ze światem. Nie ma nawet bezpośredniego połączenia drogowego z resztą Rosji, komunikacja i transport odbywa się drogą powietrzną (Norylsk posiada lotnisko Ałykiele) i wodną (morską i rzeczną po Jeniseju).

Region ten słynie głownie z bogactwa złóż naturalnych, szczególnie z rud niklu, miedzi i platyny oraz wysokowartościowego węgla kamiennego.
W celu wykorzystania tych bogactw, w roku 1935 założono w Norylsku ośrodek przemysłowy, działający jako obóz przymusowej pracy poprawczej. Kombinat niklu przetapiał rudy na miejscu i częściowo także poddawał je rafinacji. Miasto zyskało miano największego na świecie zakładu wytopu metali ciężkich. Produkuje się tu rocznie 500 tysięcy ton miedzi, tyle samo niklu, emitując w ten sposób 2 miliony ton dwutlenku siarki.
Przemysł to branża, w której zatrudnione jest około 80% mieszkańców.

Ciekawostką są oznaczenia domów w Norylsku. Numery na drzwiach potrafią mieć nawet 1,5m. Jest to rozwiązanie na wypadek ostrych zamieci, podczas których nie zawsze można podejść, aby odczytać dokładny adres.

Strefa przemysłowa w Norylsku

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie