Current track

Title

Artist

Background

27 lat płyty Badmotorfinger!

Napisany przez , 25 września 2018

Choć to dopiero następna płyta, czyli Superunknown z 1994 roku, zrewolucjonizowała światową muzykę i przyczyniła się do rozowju definicji słowa grunge”, to Badmotorfinger był tym albumem, na którym wydarzyło się wiele rzeczy „pierwszych”. To właśnie tu zadebiutował wieloletni basista grupy, Ben Shepherd.

24 września 1991 zadebiutował nie tylko Badmotorfinger ale także głośny album zespołu Nirvana – „Nevermind”.

 

Zanim rozpoczniemy podróż po muzyce jaka znajduje się na krążku amerykańskiej grupy Soundgarden, zatrzymajmy się przy samym sformułowaniu grunge.

Warto wziąć pod uwagę, że zespoły oraz artyści sceny Seattle w latach ’90 nie utożsamiali się z takim pojęciem a samo określenie grunge prawdopodobnie zostało wymyślone przez media, którym muzyka takich zespołów jak Alice in Chains, Nirvana czy opisywanego wyżej Soundgarden wydawała się brudna co jest dosłownym tłumaczeniem tego wyrazu na język polski.

Wiele zespołów określanych mianem muzyki grunge’owej zostało podpiętych pod to określenie mimo grania zróżnicowanych gatunków samych w sobie. Alice in Chain srok wcześniej z płytą Facelift (1990) brzmiało bardziej jak metalowy band z lat 80 niż jak młody zespół grunge’owy z lat 90.

 

 

To samo możemy powiedzieć o zespole Nirvana, która z krążkiem Nevermind kojarzyć się mogła jako mocno punkowe granie.

 

 

 

 

Soundgarden z krążkiem Badmotorfinger potwierdził tę zasadę grając mocno metalowe kawałki w ciekawych tempach (4/4,5/4, 7/9) ale także mocno wyraziste gitarowe riffy.

Punktami charakterystycznymi są również zapadające w pamięć riffy, jak te z Rusty Cage czy Outshined, nieodłącznie kojarzące się z metalem. Kolejnym mocnym punktem tej płyty jest mocny, krzykliwy i bardzo charakterystyczny głos wokalisty Chrisa Cornella (1964 -2017).

Wspomniane wyżej rozróżnienie w tempie ma swe oczywiste odzwierciedlenie w  w szybkości grania poszczególnych piosenek, gdyż na krążku mamy prędkości niemal balladowe (Slaves & Bulldozers czy w Searching with My Good Eye Closed) do galopu rodem z punk rocka (Jesus Christ Pose czy Face Pollution).  Charakterystyczne dla Badmotorfinger jest także „rozstrojenie” jakie możemy usłyszeć chociażby w piosence Mind Riot – wszystkie struny gitarzysty grupy: Kim’a Thaily’a nastrojone są do „E”.

 

Nie dziwi więc fakt, że to wałasnie Badmotorfinger jako pierwsze w dyskografii Soundgarden doczekało się złota i platyny, a także było pierwszym komercyjnym sukcesem grupy.

Później było już tylko lepiej, utwory takie jak  Outshined oraz Rusty Cage  grano w stacjach radiowych oraz na kanale MTV, dzięki temu wiele osób poznało twórczość grupy z Seattle.

Z perspektywy czasu należy ocenić ten krążek jako bardzo eksperymentalny i bardzo dobry bo dzięki tej płycie późniejszy krążek z 1994 Superunknown okazał się strzałem w dziesiątkę.

Utwory z tej płyty ale również z krążków pozostałych supergrup z Seattle do posłuchania zawsze w audycji „UnderGrunge” o godzinie 17!

 

Moja ocena tej płyty to 9/10.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie