21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Napisany przez , 17 lutego 2020

Czy wiecie, że w większości języków europejskich pojęcie „język ojczysty” zawiera w sobie wyraz „matka”, w języku polskim natomiast pojawia się „ojciec”? Co dwa tygodnie znika jakiś język, zabierając ze sobą całe dziedzictwo kulturowe i intelektualne jego użytkowników. Wraz z językiem znika kawałek świata.

21 lutego, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, Instytut  Literaturoznawstwa i Językoznawstwa  zaprasza na wykład dr Agnieszki Rosińskiej-Mamej

Bariery komunikacyjne we współczesnej polszczyźnie.

Budynek Wydziału Humanistycznego, ul. Uniwersytecka 17, sala nr 58, godz. 10.00.

Spotkanie organizowane jest w ramach działalności Uniwersytetu Otwartego.

Wstęp wolny.

Międzynarodowy Dnia Języka Ojczystego (International Mother Language Day) to święto promujące różnorodność językową i kulturową. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Upamiętnia tragiczną śmierć pięciu studentów uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy zginęli podczas demonstracji 21 lutego 1952 r., domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Data ta przypomina o różnorodności językowej świata i potrzebie ochrony języków ojczystych jako ważnej części dziedzictwa kulturowego ludzkości. Warto pamiętać, że wszystkie działania promujące rozpowszechnianie języków ojczystych służą zwiększaniu świadomości tradycji językowych i kulturowych oraz inspirowaniu solidarności opartej na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

Żródło: https://ilij.ujk.edu.pl/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego/