Current track

Title

Artist

Background

20 listopada na przestrzeni wieków

Napisany przez , 20 listopada 2018

Każdy dzień roku był kiedyś świadkiem istotnych wydarzeń, swoistym widzem na scenie teatru historii naszej cywilizacji. Choć posiadamy całkiem spory zbiór dni-świąt, to nie można zapominać, że tak naprawdę codziennie na świecie działo się coś ważnego, tudzież ciekawego. Zapraszam na krótki przegląd historyczny 20 listopada:

1954 rok – ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Dziecka, jako święto obchodzone na całym świecie, a służące propagowaniu Praw Dziecka. Oczywiście w tym punkcie, wielu może poczuć się nieswojo, bo przecież wszyscy kojarzymy MDD z 1 czerwca. Otóż kraje zrzeszone w ONZ obchodzą owo święto w różne dni w roku. Mało tego, może ono mieć również inną nazwę, a nawet cel. Przykładowo we Francji jest zwane Świętem Rodziny, a obchodzone 6 stycznia.

1918 rok – Po zakończeniu Wielkiej Wojny, pokonane Niemcy jako pierwszy kraj uznały, w ramach ustaleń traktatów pokojowych, niepodległość Polski.

1955 rok – W wyniku remisu z Zagłębiem Sosnowiec 1:1, Legia Warszawa zdobyła mistrzostwo Polski w piłce nożnej.

1990 rok – Między godziną 10, a 13 do Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie dotarł pierwszy e-mail w historii Polski. Został wysłany z ośrodka badawczego CERN przez doktora Grzegorza Poloka i magistra Pawła Jałochę.

1815 rok – Szwajcaria ogłosiła ” wieczystą neutralność” na kongresie wiedeńskim, co uchroniło ją od zniszczeń w czasie wojen na Starym Kontynencie.

1962 rok – zażegnano Kryzys Kubański – ZSRR postanowiło wycofać rakiety jądrowe z wyspy, a USA zniosło w odpowiedzi blokadę morską.

1992 rok – premierę miał film sensacyjny „Psy” w reżyserii Władysława Pasikowskiego; dzieło skądinąd dość kontrowersyjne, mdzn. za sprawą sceny, w której pijani esbecy odśpiewują ” Balladę o Janku Wiśniewskim”.

 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.