Current track

Title

Artist

Background

14 lutego na przestrzeni wieków

Napisany przez , 14 lutego 2019

Każdy dzień roku był kiedyś świadkiem istotnych wydarzeń, swoistym widzem na scenie teatru historii naszej cywilizacji. Choć posiadamy całkiem spory zbiór dni-świąt, to nie można zapominać, że tak naprawdę codziennie na świecie działo się coś ważnego, tudzież ciekawego. Zapraszam na krótki przegląd historyczny 14 lutego.

44 r.p.n.e. – Gajusz Juliusz Cezar zostaje obwołany przez Senat Republiki rzymskiej dyktatorem. Człowieka, który zdołał zmienić ustrój największej potęgi antycznego świata znamy głównie za sprawą jego pamiętników z wojny galijskiej. Chociaż zapewne wiele z informacji w nich zawartych jest przesadzonych lub przejaskrawionych, bez wątpienia Cezar był wielkim wodzem i przebiegłym politykiem, który zapoczątkował nową erę w Rzymie.

1942 rok – Związek Walki Zbrojnej zostaje przekształcony w Armię Krajową. Największa organizacja ruchu oporu w Europie lat wojny została mocno przetrzebiona w Powstaniu Warszawskim. W późniejszych latach niektórzy akowcy ujawnili się przed nową, komunistyczną władzą, a inni nadal walczyli, uznając że kolejny reżim to nie to, co było ich celem. Organizacja podziemna zasłynęła z licznych akcji dywersyjnych i sabotażu.

1972 rok – wystrzelona została radziecka sonda Łuna 20, która lądowała na powierzchni Księżyca i zebrała stamtąd próbki gruntu.

2005 rok – uruchomiony został serwis YouTube, będący rewolucją w dziedzinie publikowania wideo przez zwykłych użytkowników internetu. Stanowi on znaczący segment kultury internetowej.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.